آغاز دومین روز مذاکرات وزیران خارجه ایران و آمریکا

سیاسی

دومین روز مذاکرات وزیران خارجه ایران و آمریکا در حالی آغاز شد که فضای گفت‌وگوها در روز نخست تحت الشعاع مساله یمن قرار داشت و مباحث هسته‌ای در چند موضوع باقی مانده بسیار "سخت" و "فشرده" دنبال شد.

به گزارش خبرنگار انرژی هسته‌ای خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اعزامی به لوزان سوییس، وزیران خارجه ایران و آمریکا در حالی دومین روز مذاکرات خود را به همراه معاونان و وزیران انرژی دو کشور آغاز کردند که در روز نخست در مواجهه با خبرنگاران حاضر در محل مذاکرات از پاسخ به سوالات آن‌ها درباره روند مذاکرات و فضای حاکم بر آن خودداری کردند.

مذاکرات دور قبل در لوزان به دلیل رایزنی و هماهنگی میان کشورهای گروه 1+5 و حل برخی اختلاف نظرها بر سر موضوعات مورد مذاکره متوقف شد از این رو انتظار است که در این دور این مسایل حل و فصل شده باشد با این حال روز پنج‌شنبه نشانه‌ای از بازگشت "آرامش" به اتاق مذاکرات و مذاکره کنندگان ناشی از موضع کشورهای اروپایی در قبال تفاهم سیاسی دیده نمی‌شد.

در عین حال در روز نخست بخش عمده‌ای از مذاکرات به گفت‌وگوهای دو جانبه و خصوصی وزیران خارجه دو کشور انجامید و همزمان مقامات انرژی و معاونان وزیران خارجه جداگانه با یکدیگر دیدار کردند.

در این دور از مذاکرات هلگا اشمید، معاون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در نشست‌های عمومی هیات‌های ایران و آمریکا حضور داشت. هم‌چنین نشست معاونان نیز با حضور معاون موگرینی برگزار شد.

علاوه بر این معاونان و مدیران کل وزیران خارجه دیگر کشورهای عضو گروه 1+5 که از دیروز خود را به لوزان رسانده‌اند عصر روز پنج‌شنبه در نشستی مشترک با معاونان وزیر خارجه ایران به ارزیابی آخرین تحولات و روند مذاکرات پرداختند.

مذاکرات روز پنج‌شنبه تا ساعات پایانی با گفت‌وگوهای صالحی و مونیز و کارشناسان ایران و آمریکا ادامه یافت.

به گزارش ایسنا، اگرچه مذاکرات روز پنج‌شنبه در سکوت مقامات دو طرف به ویژه وزیران خارجه پایان یافت اما در صحنه غیررسمی و کمی آن طرف‌تر، مذاکرات در شکلی دیگر در جریان بود.

بر خلاف مذاکرات قبلی در لوزان که هوا گرم‌تر بود، این بار سرما باعث شده که فضای باز هتل با چشم‌انداز دریاچه ژنو با استقبال کمی مواجه شود، از سویی شرایط امنیتی جدید حاکم بر هتل موجب شده تا خبرنگاران و عکاسان امکان دسترسی به حیاط هتل را پیدا نکنند، با این وجود جان کری دیروز ترجیح داد به فضای خالی و آرام و بدون حضور خبرنگاران برای ناهار یا پیاده روی نرود و در چند نوبت به خیابان‌های اطراف هتل رفت. کری مثل همیشه با شال آبی رنگ و پالتویی بلند و سیاه هنگام عصر به پیاه روی رفت، پیاده روی که به گفته عکاسان بیش‌تر خیابان گردی بود و در این بین عکاسان و تصویربرداران که در 10 تا 15 متری او در حرکت بودند را حسابی به زحمت انداخت. کری مثل همیشه با شوخ طبعی برای مردم اطراف خیابان دست نکان می داد و با یک خدمتکار رستوران عکس سلفی گرفت.

در همین حال اعضای هیات ایرانی پنج‌شنبه‌ای در سکوت را گذراند و سعی کردند از دید رسانه‌ها دور بمانند.

انتهای پیام

کد N775129