گفت‌وگوی تلفنی اوباما و اردوغان درباره داعش و یمن

اوباما

کاخ سفید اعلام کرد، روسای جمهوری آمریکا و ترکیه به صورت تلفنی درباره همکاری‌های کنونی میان دو کشور علیه داعش، یمن و ایران به گفت‌وگو پرداختند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه تودی زمان، کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد، رجب طیب اردوغان و باراک اوباما، روسای جمهوری ترکیه و آمریکا به اقدامات مشترک درباره برقراری امنیت و ثبات در عراق و سوریه گفت‌وگو کردند.

ماه گذشته میلادی ترکیه و آمریکا توافقی را امضا کردند مبنی براینکه بیش از 5000 مخالف میانه‌روی سوری را در خاک ترکیه آموزش دهند و تجهیز کنند؛ برنامه‌ای که دولت آنکارا آن را نخستین گام برای آماده‌سازی مخالفان میانه‌روی سوری برای مقابله با نیروهای دولتی سوریه می‌داند؛ اگرچه، دولت واشنگتن اعلام کرده این برنامه تنها برای مقابله با داعش است.

کاخ سفید همچنین در ادامه این بیانیه آورده است: اوباما و اردوغان مساله آموزش و تجهیز مخالفان میانه‌روی سوری را در جریان این گفت‌وگو بررسی کردند.

این تماس تلفنی یکی از معدودترین تماس‌هایی است که در دو سال گذشته میان این دو رییس جمهور صورت گرفته به ویژه پس از آنکه کاخ سفید اظهارنظرهای اردوغان درباره اوباما را رد کرد.

در ادامه این بیانیه از جانب کاخ سفید همچنین آمده است: اوباما و اردوغان درباره تلاش‌هایی به منظور تعمیق همکاری‌ها در ریشه‌کنی خیل عظیم شبه‌نظامیان خارجی به تبادل نظر پرداختند.

ترکیه نیز اعلام کرده که درخواست اصلی‌اتش از غرب تقویت تبادل اطلاعات است و مدعی است که تاکنون قریب به 13 هزار شبه‌نظامی خارجی را از ورود به کشور بازداشته و بیش از هزاران تن از شبه‌نظامی دیگر را اخراج کرده است.

اوباما در جریان این گفت‌وگو از دولت آنکارا بخاطر این تلاش‌ها تشکر کرد و بار دیگر به تداوم حمایت‌ها از دولت ترکیه متعهد شد.

این تماس تلفنی میان روسای جمهوری آمریکا و ترکیه روز پنجشبه و زمانی صورت گرفت که دولت آنکارا اعلام کرد ترکیه آماده تامین کمک لجستیکی به عربستان برای مقابله با حوثی‌ها در یمن است.

کاخ سفید در ادامه بیانیه خود آورده است: اوباما و اردوغان درباره آخرین تحولات در یمن و اوکراین و همچنین مذاکرات هسته‌ای ایران گفت‌وگو کردند.

انتهای پیام

کد N775059