در نخستن جلسه هیات دولت در سال ۹۴ صورت گرفت؛

ارایه گزارش عملکردبودجه سال ۹۳ به هیات دولت / تشکر روحانی از مردم

سیاسی

نخستین جلسه هیات دولت در سال جدید روز چهارشنبه به ریاست رییس جمهور برگزار شد و اعضای دولت پس از دیدار نوروزی با یکدیگر به بحث و تبادل نظر پیرامون مسائل مختلف پرداختند.

به گزارش خبرگزاری مهر، جهانگیری معاون اول رییس جمهوری در ابتدای جلسه، به نمایندگی از هیات دولت، ضمن تسلیت به رییس جمهور و حسین فریدون دستیار ارشد رییس¬جمهور ، علو درجات برای مرحومه مغفوره را از درگاه خداوند متعال مسئلت نمود.
رییس جمهور نیز با تشکر از همه کسانی که به اشکال گوناگون با ایشان ابراز همدردی نموده و در مراسم تشییع و ترحیم شرکت کردند، اظهار داشت: مادر من نیز همانند همه مادران انقلاب و دفاع مقدس، معلم ایثار و ایمان بود و از همان سال ۱۳۴۱ با دشواری ها و دلهره و اضطراب ناشی از مبارزه آشنایی داشت.
در ادامه جلسه، وزیر امور اقتصادی و دارایی و رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور گزارشی از عملکرد بودجه سال ۱۳۹۳ به هیات وزیران ارایه دادند.
براساس این گزارش، کل پرداخت های جاری در سال ۱۳۹۳ با ۲۰ درصد رشد و اعتبارات عمرانی با ۳۴ درصد رشد نسبت به سال ۱۳۹۲ همراه بوده است.
رشد درآمدهای مالیاتی با ۴۰ درصد، گمرک ۶۵ درصد و سود سهام ۹۴ درصد افزایش نسبت به سال ۱۳۹۲ گزارش شد. در این گزارش همچنین میزان تورم سال، نقطه به نقطه و اسفند ماه سال ۱۳۹۳ به ترتیب ۸/۱۴، ۲/۱۴ و ۶/۰ درصد عنوان شد.
رییس جمهور از تلاش های وزارت امور اقتصادی و دارایی و سازمان مدیریت و برنامه¬ریزی کشور قدردانی نمود.
همچنین وزارت نیرو گزارشی از میزان بارندگی ها و مقایسه آن با سال گذشته و متوسط سال های قبل ارایه داد که براساس این گزارش، میزان بارندگی در برخی مناطق کشور با کاهش شدید نسبت به سال قبل و در برخی مناطق مانند استان های هرمزگان، بوشهر و خوزستان با افزایش مواجه بوده است و بر لزوم صرفه¬جویی در مصرف آب تأکید شد.
در ادامه، تعدادی از پیشنهادهای دستگاه های اجرایی پس از بحث و بررسی، به تصویب هیات وزیران رسید.
دولت اصلاحات وارد شده به ضمایم کنوانسیون بین المللی جلوگیری از آلودگی دریا ناشی از کشتی ها ۱۹۷۳ (مارپل ۸/۷/۱۹۷۳) موضوع قانون الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به پروتکل ۱۹۷۸ مربوط به کنوانسیون بین المللی جلوگیری از آلودگی دریا ناشی از کشتی ها ۱۹۷۳ (مارپل ۷۸/۱۹۷۳، مصوب ۱۳۸۰ و الحاقات و اصلاحات بعدی آن را به تصویب رساند.
لایحه معاهده میان جمهوری اسلامی ایران و ژاپن در زمینه انتقال محکومین به حبس، از دیگر مصوبات جلسه روز چهارشنبه هیات دولت بود.
هیات وزیران به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اجازه داد نسبت به انجام مذاکره، پیش امضا (پاراف) و امضای موقت موافقتنامه همکاری دو جانبه برای استرداد، جلو گیری از ورود، صدور و انتقال غیر قانونی اموال فرهنگی تاریخی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری ترکیه ظرف مدت سه سال از تاریخ ابلاغ این تصویب‏نامه، اقدام و مراحل قانونی را تا تصویب نهایی پیگیری نماید.