العبادی از آغاز آخرین مرحله نبرد بازپس‌گیری تکریت خبر داد

عراق

نخست‌وزیر عراق از آغاز آخرین مرحله نبرد آزادسازی تکریت، مرکز استان صلاح‌الدین خبر داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از سایت شبکه المیادین، حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق اعلام کرد که حمله نیروهای دولتی و داوطلبان مردمی به تکریت برای آزادسازی آن از دست تروریست‌های داعش از سر گرفته شده است.

در همین حال، هادی عامری، دبیرکل سازمان بدر اعلام کرد که مشارکت ائتلاف آمریکا در درگیری‌های تکریت مانع از آن خواهد شد که داوطلبان مردمی جنگنده‌های خود را که تروریست‌ها را زیر نظر می‌گیرد، مستقر کنند.

عامری گفت: داوطلبان مردمی در تمامی نبردهای خود از پهپادها استفاده کرده‌اند و به جنگنده‌های ائتلاف آمریکا نیازی ندارند.

همزمان گردان حزب‌الله در عراق اعلام کرد که گروه مقاومت اسلامی می‌توانند نبرد تکریت را فیصله دهند و نیازی به ائتلاف ندارند.

در همین حال، وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) اعلام کرد که نیروهای ائتلاف برای حمایت از نیروهای عراقی جهت بازپس‌گیری شهر تکریت دست به حملاتی زدند که این اقدام بنا به درخواست حیدر العبادی صورت گرفت.

العبادی در سخنانی اعلام کرده بود که ائتلاف حمایت هوایی و تجهیزات و سلاح را فراهم خواهد کرد.

یک مقام نظامی آمریکایی در مصاحبه با خبرگزاری رویترز گفت که ائتلاف دستوراتی را مبنی بر آغاز اجرای حملات هوایی در شهر تکریت دریافت کرده است و این عملیات در جریان است.

همزمان دیگر مقامات آمریکایی تصریح کردند که کشورهای دیگری در ائتلاف نیز در این حملات مشارکت خواهند داشت.

منابع افزودند که جنگنده‌های آمریکایی و دیگر کشورها حدود 12 مقر داعش را در تکریت هدف قرار دادند که این مقرها پس از عملیات تجسسی جنگنده‌های ائتلاف انتخاب شده بود.

هادی خزرجی، عضو استانداری صلاح‌الدین نیز اعلام کرد که عملیات نظامی در تکریت چهارشنبه شب با حمله توپخانه‌ای و با موشک‌های کاتیوشا و خمپاره‌ها به مواضع داعش آغاز شد.

اوایل ماه جاری میلادی، عراق عملیات نظامی را با مشارکت 30 هزار نیروهای ارتش، پلیس، بسیج مردمی، شورای بیداری و برخی از عشایر برای بیرون راندن داعش از تکریت آغاز کرد.

انتهای پیام

کد N774420