راهپیمایی حامیان اوکراین در بلاروس علیه سیاست‌های روسیه

سیاسی

حدود 2000 تن از حامیان اوکراین در مینسک، پایتخت بلاروس دست به راهپیمایی زده و همبستگی خود را با اوکراین ابراز داشتند و سیاست روسیه در قبال کی‌یف را محکوم کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، معترضان پلاکارت‌هایی را که بر رویش نوشته شده بود "روسیه، جنگ است" به دست داشتند؛ پلاکاردهایی که نشانگر حمایت‌های مسکو از اقدامات جدایی‌طلبان از شرق اوکراین بود.

این راهپیمایی در مینسک، بلاروس توسط مقام‌های این کشور مورد تایید قرار گرفته بود و پلیس دخالتی در آن نداشت.

این راهپیمایی اعتراضی نسبت به روسیه در حالی صورت گرفت که الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهوری بلاروس با روسیه روابط سیاسی، اقتصادی و نظامی نزدیکی دارد.

لوکاشنکو به خاطر سرکوب مخالفان و رسانه‌های مستقل بلاروس به شدت مورد انتقاد غرب قرار دارد اما روابط مینسک با غرب اخیراً بهبود یافته چراکه دولت بلاروس میزبان مذاکرات حساس اوکراین بوده و لوکاشنکو به شدت از اقدامات مسکو در قبال اوکراین انتقاد کرده است.

لوکاشنکو همچنین اخیراً دولت روسیه را به نقض قوانین اتحادیه اقتصادی اوراسیا متهم کرده است؛ اتحادیه‌ای جدیدالتاسیس میان روسیه، بلاروس، قزاقستان، ارمنستان و قرقیزستان.

رئیس‌جمهوری بلاروس همچنین هشدار داد که این کشور در صورتی که توافقات این ائتلاف اقتصادی مورد نظارت قرار نگیرد این اتحادیه را ترک می‌کند.

در همین حال الکساندر میلینکویچ، رهبر اپوزیسیون بلاروس اعلام کرد که راهپیمایی حامیان اوکراین در مینسک بازتاب نگرانی‌های تمایلات روسیه در قبال اوکراین است.

در همین حال، یکی از شرکت کنندگان در این راهپیمایی گفت، نگران این است که بلاروس قربانی بعدی روسیه باشد.

انتهای پیام

کد N774374