بو برگدال به ترک خدمت متهم شد

سیاسی

گروهبان ارتش آمریکا که در سال ۲۰۰۹ پس از ترک پایگاه نیروهای هوایی در افغانستان ناپدید شده بود، به ترک خدمت و بی انضباطی متهم شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،به نقل از شبکه خبری بی.بی.سی، به زودی مشخص می‌شود که آیا بو برگدال، گروهبان آمریکایی که با پنج تن از فرماندهان طالبان مبادله شده بود، در دادگاه نظامی محاکمه خواهد شد یا نه و اگر گناهکار شناخته شود، ممکن است به حبس ابد محکوم شود.

گروهبان برگدال در ماه مه گذشته میلادی بعد از پنج سال اسارت با پنج زندانی طالبان معاوضه شد و به آمریکا بازگشت.

آزادی وی باعث بحث های جدی در آمریکا شد. شماری از ناظران و سربازان او را به ترک خدمت متهم کردند و خواستار تنبیه او شدند و مبادله او با زندانیان ارشد طالبان مورد انتقاد بعضی قانونگذاران آمریکایی قرار گرفت.

سرهنگ دانیل کینگ از پایگاه فرماندهی نیروهای ارتش در فورت‌برگ واقع در کارولینای شمالی گفت، گروهبان برگدال به ترک خدمت با هدف طفره رفتن از انجام وظیفه و همچنین بی انضباطی و به خطر انداختن یگان خود متهم شده است.

مجازات ترک خدمت حداکثر پنج سال زندان خواهد بود اما اگر در بی انضباطی و به خطر انداختن یگان خود مجرم شناخته شود می تواند به حبس ابد وی منجر شود.

سربازان یگانی که برگدال در آن خدمت می‌کرد، گفتند که وی آگاهانه از واحد خود جدا شده بود.

پس از ترک پایگاه، وی به اسارت طالبان در آمد و در ماه مه 2014 در افغانستان تحویل یک گروه از کماندوهای آمریکایی داده شد.

پنج فرمانده ارشد طالبان که در پایگاه نیروی دریایی آمریکا در خلیج گوانتانامو، کوبا نگهداری می شدند به قطر تحویل داده شدند؛ کشوری که این تبادل را میانجیگری کرده بود.

این تبادل باعث خشم جمهوری خواهان و بعضی از دموکرات‌ها شد که اعلام کرده بودند آزادی فرماندهان طالبان در نهایت جان آمریکایی‌ها را به خطر می‌اندازد.

رهبران جمهوری خواه در کنگره استدلال کردند که این تبادل، ناقض قوانین آمریکا و معادل مذاکره با تروریست‌هاست؛ اتهامی که دولت اوباما رد کرد. آنها همچنین اعتراض داشتند که چرا کنگره در جریان تبادل قرار داده نشده بود.

انتهای پیام

کد N774340