رئیس مرکز پژوهشهای مجلس:دلواپسی خوب است ، اما نسبت به دشمن،نه نیروهای خودی

ایسنا نوشت:

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس با تاکید بر اینکه منتقدین مذاکرات هسته‌ای باید نقدهایشان را با حفظ منافع ملی مطرح کنند گفت که می‌توان دلواپس و نگران بود، اما این دلواپسی باید نسبت به رفتار غرب باشد، نباید به جبهه خودی سیلی زد و کسانی که سخت‌ترین کار را در تاریخ ایران انجام می‌دهند، تضعیف کنیم.

کاظم جلالی اظهار کرد: به هر حال جامعه ما یک جامعه تک صدایی نیست و نمی‌تواند هم تبدیل به جامعه تک صدایی شود بلکه نقدهایی می‌تواند وجود داشته باشد و طبیعتا باید با نگاه مدارا با منتقدان برخورد شود و صدای منتقدان شنیده شود، اما از سویی در یک مسئله ملی مثل موضوع هسته‌ای کسانی که نقد دارند هم باید با دقت و حفظ منافع ملی نقدهای خود را مطرح کنند.

وی افزود: اگر ما قائل به این هستیم که باید بر اساس مشی رهبری حرکت کنیم، ما یک بار هم در مشی ایشان ندیدیم که انتقاد را نسبت به کسانی که در حال مذاکره سخت هستند جهت دهند بلکه نقد ایشان همواره به جریان مقابل، غرب و آمریکا بوده و از مذاکره‌کنندگان حمایت کرده‌اند.

رییس فراکسیون رهروان ولایت مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مذاکرات هسته‌ای کار دشواری است و تیم مذاکره کننده از آبرو و توانمندی خودشان در مذاکرات استفاده می‌کنند افزود: به هر حال مذاکرات به راحتی قابل انجام نیست و همه می‌دانند که این مذاکرات می‌تواند نتایج مثبت داشته باشد یا به سمت نتایج منفی برود. اما آنچه اهمیت دارد این است که نباید مذاکره کنندگان را تضعیف کرد.

جلالی ادامه داد: البته بر اساس مشی رهبری همه می‌توانند دلواپس و دل‌نگران باشند اما نسبت به غرب و رفتار غرب و آمریکا. زیرا آن‌ها در گذشته هم نشان داده‌اند که به نتایج گفت‌وگوها التزام ندارند اما از سویی نباید به جبهه خودی سیلی زد و سیل انتقادات را به سمت کسانی بگیریم که دشوارترین کار را در تاریخ ایران انجام می‌دهند.

نماینده مردم شاهرود در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: وقتی سربازی در جلوی جبهه می‌جنگد، همه باید از او پشتیبانی کنند و او را به لحاظ روحی تقویت کنند چرا که این به نظر منطقی‌ترین وضعیت است.

وی با اشاره به بخش‌های دیگری از فرمایشات رهبری در مشهد مقدس خاطرنشان کرد: رویکرد مقام معظم رهبری مثل گذشته حمایت از تیم مذاکره کننده هسته‌ای و مواضع هسته‌ای ملت و دولت و تاکید بر حفظ دستاوردهای هسته‌ای جمهوری اسلامی بود. ایشان تاکید کردند که همه ما قائل به این هستیم که حل مسئله هسته‌ایی از طریق مذاکره ممکن است.

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس ادامه داد: یکی از نکات دقیقی که رهبری به آن اشاره کردند این بود که اگر قرار است جمهوری اسلامی درخصوص مسائل مربوط به تکنولوژی هسته‌ای انعطافی نشان دهد، نمی‌تواند به این شکل باشد که ما همه تعهدات را یک جا انجام دهیم اما غربی‌ها تعهدات‌شان را در زمینه برداشتن تحریم‌ها زمان‌مند کنند. علاوه بر این آن‌ها نمی‌توانند ادعا کنند که تحریم‌ها برگشت‌پذیر است. اگر قرار است تحریم‌ها برگشت‌پذیر باشد، فعالیت‌های کنار گذاشته شده ایران مثل غنی‌سازی بالای 5 درصد هم می‌تواند برگشت‌پذیر باشد.

جلالی با بیان اینکه مقام معظم رهبری قواعد شفاف و روشنی را در مورد مذاکرات هسته‌ای و صیانت از حقوق ملت مطرح کرده‌اند افزود: اینکه غربی‌ها بخواهند اراده خود را به ما تحمیل کنند، از اصلی‌ترین مشکلاتی است که ما به خاطر آن انقلاب کردیم. در واقع فلسفه انقلاب این بود که ما برای اداره کشور از سفرای آمریکا و انگلیس کسب تکلیف نکنیم زیرا این زورگویی‌ها موجب از دست رفتن منافع ملت و تحمیل خسارت به ما در طول تاریخ شده است بنابراین جمهوری اسلامی حرف زور را نمی‌پذیرد و غرب نباید اراده‌اش را به ما تحمیل کند.

 

17302

 

کد N774314