برای برگزاری دور حساس مذاکرات،

ظریف وارد لوزان شد

سیاسی

وزیر امور خارجه کشورمان در رأس هیأت مذاکره کننده هسته‌ای وارد لوزان سوئیس شد.

به گزارش خبرنگار انرژی هسته‌ای خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمد جواد ظریف به همراه اعضای تیم مذاکره کننده هسته‌ای عصر روز چهارشنبه برای شرکت در مذاکرات هسته‌ای که در مرحله حساس رسیدن به تفاهم سیاسی قرار دارد راهی لوزان سوئیس شد. این مذاکرات تا شنبه هفته آینده به طول می انجامد و براساس اعلام منابع خبری مختلف قرار است وزیران خارجه 1+5 نیز در این دوره از مذاکرات با توجه به احتمال دست یافتن دو طرف به تفاهم سیاسی، حضور یابند.

آخرین دور از مذاکرات هسته‌ای هفته گذشته و در آستانه سال نو در لوزان سوئیس برگزار شد و با توجه به برخی اختلاف نظرها میان اعضای 1+5 و ضرورت رایزنی میان وزرای خارجه آمریکا و سه کشور اروپایی گفت‌و‌گو ها برای یک وقفه کوتاه به هفته جاری موکول شد.

مذاکرات وزرای خارجه ایران و آمریکا صبح پنج‌شنبه آغاز می‌شود و پیش بینی می‌شود دیگر وزیران خارجه و نیز فدریکا موگرینی رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در اواخر هفته به مذاکره کنندگان در لوزان بپیوندند. پیش از این در مذاکرات وین در آذرماه سال 92 وزیران خارجه ایران و آمریکا اعلام کرده بودند که باید طی چهار ماه تفاهم سیاسی و نیز گفت‌و‌گوها بر سر پیدا کردن راه حل ها اتمام یابد و این مهلت 10 فروردین( 30 مارس) به پایان می رسد و درعین حال مذاکرات هسته‌ای تا پایان ژوئن 2015 تمدید شده است و مذاکرات می‌تواند تا آن تاریخ نیز ادامه یابد.

محمدجواد ظریف در آستانه عزیمت به سوئیس برای دور جدید از مذاکرات با گروه 1 + 5 گفت: همواره گفته ایم گروه ۱+ ۵ به ویژه طرف غربی این گروه باید تصمیم خود را بگیرند که آیا یک راه حل مبتنی بر مذاکره می خواهند یا می خواهند به فشار ادامه دهند؟

ظریف افزود: این دوره از مذاکرات بسیار حساس است به ویژه با توجه به اینکه به تاریخ هایی که از قبل برای رسیدن به چارچوب ها تعیین کرده بودیم نزدیک شدیم.

وی گفت :در دور قبل توانستیم درباره راه حل های مختلف برای موضوعاتی که باقی مانده از قبیل غنی سازی، تحقیق و توسعه ، فوردو ، رفع همه تحریم ها و برنامه زمان‌بندی و همچنین زمان اجرای این توافق ها بحث کنیم و توانستیم در مواردی هم به راه حل ها بسیار نزدیک شویم.

وی اضافه کرد: ظاهر امر این بود که گروه 1 + 5 نیاز به فرصتی داشت تا مواضع خود را در داخل گروه هماهنگ کند به همین علت این مذاکرات از امشب در سطح معاونان و از فردا در سطح وزراء ادامه خواهد یافت و احتمال اینکه در پایان هفته یا شنبه هفته آینده سایر وزرای گروه 1 + 5 به مذاکرات بپوندند کاملاً وجود دارد.

ظریف گفت: این آمادگی را داریم که به استقبال موضوعات برویم و موضوعات را با اراده سیاسی که در جمهوری اسلامی ایران برای رسیدن به راه حل وجود دارد حل کنیم.

وی افزود : بسیار خوشحالیم که در چند دور اخیر ، هیئت عالی رتبه سازمان انرژی اتمی به ریاست آقای علی اکبرصالحی هم در مذاکرات حضور دارند و توانستند بسیاری از موضوعات را با احاطه ای که به همه بحث ها به ویژه بحث فنی دارند پیش ببرند و امیدواریم این بار هم به برکت دعای مردم و همه خوبان بتوانیم کار را بیشتر از دفعه گذشته به پیش ببریم.

ظریف در مصاحبه خود با خبرگزاری صدا و سیما افزود:گرچه برای همه طرف ها کاملاً واضح شده و در صحبت های آقایان کری و اوباما کاملاً مشخص است که گفتند«نمی شود این ملت را به زانو درآورد » و یا اینکه گفته اند « تحریم ها فایده ای نداشته و فقط موجب شده تعداد سانتریفیوژهای ایران افزایش پیدا کند » اما هنوز این باور را به یک برنامه عملی تبدیل نکرده اند تا به یک نتیجه واقعی برسند که با فشار نمی توانند کار را به پیش ببرند.

وی گفت : آنچه لازم است گروه 1+ 5 و به ویژه 4 کشور غربی1+ 5 به یک نتیجه قطعی برسند و این نتیجه قطعی را در کار مذاکراتشان پیدا کنند، این است که باید بین توافق و فشار انتخابی صورت گیرد.

ظریف افزود: آنها روش فشار را برای 30 سال گذشته و به ویژه 7 تا 8 سال گذشته در موضوع هسته ای استفاده کرده اند و انواع فشارها را به ایران وارد کرده اند و تحریم هایی را علیه ایران در شورای امنیت و همچنین تحریم های غیرقانونی دو جانبه را علیه ایران وضع کردند که در تاریخ روابط بین الملل بی سابقه بود ، اما مشاهده کردند که این مردم در ادامه سیاست عزتمندشان پافشاری کردند لذا اگر آنها تصمیم دارند به نتیجه برسند باید میان تحریم و فشار و یا توافق، یکی از این دو را انتخاب کنند.

انتهای پیام

کد N774277