دعوای اعضای دولت ترکیه با اردوغان بالا گرفت

با بالا گرفتن تنش‌ها میان معاون نخست‌وزیر ترکیه و شهردار آنکارا، احمد داوود اوغلو مجبور به موضع‌گیری شده و در واکنش به بحث و جدال‌ها با انتقاد از طرفین مجادله گفت آن عده‌ای که می‌خواهند هرج و مرج ایجاد کنند، موفق نخواهند شد.

با بالا گرفتن تنش‌ها میان معاون نخست‌وزیر ترکیه و شهردار آنکارا، احمد داوود اوغلو مجبور به موضع‌گیری شده و در واکنش به بحث و جدال‌ها با انتقاد از طرفین مجادله گفت آن عده‌ای که می‌خواهند هرج و مرج ایجاد کنند، موفق نخواهند شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه تودی زمان، دعوای بولنت آرینچ، معاون نخست‌وزیر ترکیه با شهردار آنکارا از آنجا آغاز شد که آرینچ از "دخالت" رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری این کشور در روند صلح با کردها انتقاد کرد. این انتقادها با نزدیک شدن انتخابات سرنوشت‌ساز پارلمانی ترکیه تشدید شده است.

اردوغان عادت نداشت کسی از میان حزبش و طرفدارانش با وی مخالفت کند. حال بولنت آرینچ، معاون نخست‌وزیر ترکیه از دخالت اردوغان در روند صلح با کردها انتقاد می‌کند. دخالت اردوغان در امور مهم و روزانه دولت ترکیه تا به حال چیزی غیر عادی نبوده است. وی در ماه ژانویه امسال برای اولین بار در نشست هیات دولت شرکت کرد. این موضوع برای ریاست جمهوری ترکیه که یک مقام فرمایشی است و نقشی در تصمیم‌گیری‌های دولت ندارد در همان زمان مورد توجه ناظران سیاسی قرار گرفته بود.

اردوغان حتی در زمان نخست‌وزیری و در مبارزه انتخاباتی خود برای احراز مقام ریاست جمهوری پنهان نمی‌کرد که سودای گرفتن سکان قدرت کشورش را در سر دارد، اما حالا کسی از میان خود دولت آشکارا در مقابل وی ایستاده است.

چگونگی برخورد با مسئله کردها به موضوع اختلاف بین دولت و اردوغان تبدیل شده است. رسانه‌ها می‌گویند، اردوغان روز یکشنبه از رویکرد دولت در رابطه با روند مذاکرات صلح با کردها انتقاد کرد. در پی این سخنان بولنت آرینچ، سخنگوی دولت و معاون نخست‌وزیر ترکیه خواستار عدم دخالت رئیس‌جمهور در فرایند آشتی با کردها شد.

اردوغان از دولت صریحا انتقاد می‌کند که درباره دیدار نخبگان کرد با نمایندگان دولت از طریق روزنامه‌ها اطلاع پیدا کرده است. اما بولنت آرینچ، دوست سابق وی که حزب عدالت و توسعه را با اردوغان بنیان نهاده به انتقادهای اردوغان پاسخ داد و گفت که روند مذاکرات صلح با کردها وظیفه دولت است نه نهاد ریاست جمهوری.

شهردار آنکارا: "آرینچ ما تو را نمی‌خواهیم"

تشدید دعواهای لفظی میان اردوغان با دولت حاکی از وجود رویکردهای متفاوتی است که اکنون افکار عمومی ترکیه نیز از آن باخبر شده است. اردوغان فعلا سکوت اختیار کرده اما به جای وی طرفداران سرسختش پا به میدان گذاشته‌اند. تعدادی از نمایندگان حزب عدالت و توسعه در مجلس به صحبت‌های بولنت آرینچ اعتراض کردند.

ملیح گوکچک، شهردار آنکارا که از نزدیکان اردوغان است از آرینچ خواست از سمتش کناره‌گیری کند. شهردار آنکارا در توییتر خود نوشت:"آرینچ ما تو را نمی‌خواهیم". گوکچک معاون نخست‌وزیر را به تلاش برای متزلزل کردن پایه‌های حزب عدالت و توسعه متهم کرد. وی همچنین گفت که آرینچ به ابزاری در دست "دولت موازی" فتح‌الله گولن تبدیل شده است. گولن٬ منتقد دولت اردوغان است که در آمریکا به سر می‌برد. وی اردوغان را متهم می‌کند که ترکیه را به سوی خودکامگی پیش می‌برد.

اما آرینچ هم ساکت ننشست و بلافاصله پاسخ داد که شهردار آنکارا "رفتار نامتناسب" دارد و خود "دست‌پروده جنبش گولن" است و این صلاحیت را ندارد که بخواهد وی از مقامش استعفا دهد. معاون نخست‌وزیر ترکیه صریحا گفت که شهردار آنکارا ‌"فاسد و رشوه‌خوار است و درباره رشوه‌خواری" وی مدارک و اسناد نیز موجود است. به نوشته روزنامه‌های ترکیه، دعوای آرینچ با شهردار آنکارا پیامدهای حقوقی خواهد داشت و هم‌اکنون نیز شکایت‌هایی در دادگاه عالی ثبت شده است.

پای نخست‌وزیر هم به دعوا کشیده شد

کارشناسان می‌گویند که دخالت زیاد اردوغان در امور دولت ترکیه سبب نارضایتی احمد داوود اوغلو، نخست‌وزیر ترکیه هم شده است. اما وی علنا این موضوع را مطرح نمی‌کند. نخست‌وزیر اما اکنون مجبور شده است درباره دعوای موجود بین شهردار آنکارا و معاونش موضع‌گیری کند. وی در واکنش به بحث و جدال از معاون خود و شهردار آنکارا همزمان انتقاد کرد و گفت آن عده‌ای که می‌خواهند هرج و مرج کنند، موفق نخواهند شد.

حال ۱۰ هفته به انتخابات پارلمانی سرنوشت‌ساز ترکیه باقی مانده است. اردوغان این انتخابات را برای بازنگری و اصلاح قانون اساسی این کشور حساس و مهم می‌داند چراکه وی برای تغییر قانون اساسی و افزایش اختیارات رئیس جمهور به دو سوم از کرسی‌های پارلمان نیاز دارد. تشدید دعوای اردوغان با دولت ترکیه احتمالا به حزب حاکم که در انتخابات پیشین حدود ۵۰ درصد آرا را کسب کرده بود ضربه می‌زند. بر اساس نظر‌سنجی‌ها، حزب حاکم عدالت و توسعه اردوغان هنوز هم جلوتر از دیگر احزاب است، با این حال حدود ۴۰ درصد آرا از اکثریت مطلق فاصله دارد.

انتهای پیام

کد N774161