تاکید مجلس نمایندگان آمریکا بر لزوم ارسال سلاح برای اوکراین

مجلس نمایندگان آمریکا با تصویب قطعنامه‌ای از رئیس جمهوری این کشور خواست تا تسلیحات کشنده به اوکراین ارسال کند. این در حالی است که آتش‌بس شکننده‌ای در مناطق شرقی اوکراین در جریان است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری راشا تودی، قطعنامه غیر الزام‌آور مجلس نمایندگان آمریکا با 348 رای موافق در مقابل 48 رای مخالف تصویب شد.

الیوت انجل، از قانونگذاران دموکرات کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا گفت که ارسال سلاح به دولت کی‌یف به معنی ورود آمریکا به جنگ جدیدی نیست. وی افزود: مردم اوکراین به دنبال نیروهای آمریکایی نیستند و فقط سلاح می‌خواهند. این جنگ جدی‌ترین تهدید برای امنیت اروپا از زمان جنگ جهانی دوم بود و ما نباید آن را با سهل‌انگاری نادیده بگیریم. ما نباید در حاشیه بمانیم و کشورهای دیگر به ما بگویند که چه باید بکنیم.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که کاخ سفید تمایلی به اقدامات افراطی در خصوص اوکراین ندارد و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان همچنان تلاش می‌کند تا باراک اوباما،‌ رئیس جمهوری آمریکا را به پایبندی به طرح آتش‌بس اوکراین متقاعد کند.

پترو پوروشنکو، رییس جمهوری اوکراین ماه سپتامبراز کنگره آمریکا خواسته بود تا ارسال تجهیزات نظامی آمریکا به دولتش را تصویب کند. تاکنون اوباما تنها مجوز ارسال کمک‌های غیرکشنده و تحریم‌ها علیه روسیه را مجاز کرده است. ارتش اوکراین از آوریل گذشته در مناطق جنوبی و شرقی اوکراین عملیات‌های نظامی را آغاز کرده است و این اقدام پس از آن انجام شد که مناطق دونتسک و لوهانسک از به رسمیت شناختن مقام‌های کی‌ِیف پس از کودتای فوریه 2014 خودداری کردند.

تلفات درگیری‌های اوکراین تاکنون از 5800 تن فراتر رفته و بیشتر آنها را غیر نظامیان تشکیل می‌دهند و 14 هزار تن دیگر نیز طبق گزارش ماه فوریه سازمان ملل در جریان درگیری‌ها زخمی شدند.

انتهای پیام

کد N773727