/تازه‌ترین تحولات یمن/

درخواست منصور هادی برای مداخله نظامی "سپر جزیره" در یمن

وزیر امور خارجه دولت مستعفی یمن گفت که کشورش خواهان مداخله نظامی کشورهای عربی حوزه خلیج فارس در یمن برای پایان بحران سیاسی است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ریاض یاسین، وزیر خارجه در دولت مستعفی یمن در مصاحبه با روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط اعلام کرد، مقامات عدن (عبد ربه منصور هادی) خواهان مداخله نیروهای "سپر جزیره" در یمن شده‌اند تا مانع از پیشروی‌های جنبش انصارالله شوند.

وی تصریح کرد که از شورای همکاری خلیج فارس و سازمان ملل و همچنین جامعه بین‌الملل خواسته شده است تا منطقه پرواز ممنوع در یمن اعمال شود.

ریاض یاسین تاکید کرد که باید از بکارگیری هواپیماهای نظامی در فرودگاه‌هایی که جنبش انصارالله کنترل آن را در اختیار دارد ممانعت به عمل آید. وی همچنین مدعی شد که عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری مستعفی یمن نماینده این کشور در نشست سران عربی در شهر شرم الشیخ در روزهای 28 و 29 مارس جاری خواهد بود.

خبرگزاری اسپوتنیک روسیه به نقل از ریاض یاسین گزارش داد، پرونده یمن در جریان مذاکرات رهبران عرب در نشست سران آتی مطرح خواهد بود. وی تصریح کرد که منصور هادی در مکانی امن و آرام در عدن به سر می‌برد و به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهد.

در همین حال شاهزاده سعود فیصل، وزیر خارجه عربستان در سخنانی در کنفرانس خبری مشترک با فیلیپ هاموند، وزیر خارجه انگلیس در ریاض تاکید کرد که راه حل در یمن با عقب‌نشینی انصارالله از نهادهای کشور آغاز می‌شود.

وی در ادامه مواضع مداخله‌جویانه کشورهای حوزه خلیج فارس در امور یمن و مخالفتشان با انقلاب مردمی در این کشور اعلام کرد: کشورهای شورای همکاری مخالف اقدامات رهبران حوثی‌ها هستند و از دولت "قانونی" به ریاست عبد ربه منصور هادی حمایت می‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه امنیت کشورهای شورای همکاری خلیج فارس از امنیت یمن است، گفت: تحولات اخیر در یمن تمام منطقه را تهدید می‌کند و باید جامعه بین‌الملل با این خطرات مقابله کند. این وزیرعربستانی اظهار امیدواری کرد که بحران یمن به صورت مسالمت‌آمیز حل و فصل شود اما گفت اگر این مساله رخ ندهد کشورهای منطقه اقدامات لازم را اتخاذ خواهند کرد.

هم‌زمان فیلیپ هاموند از جامعه بین‌الملل خواست تا نسبت به رخدادهای یمن بی‌تفاوت نایستند. وی با بیان اینکه انگلیس آماده حمایت از عبد ربه منصور هادی است، گفت: مذاکراتی در این خصوص با باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در جریان است. انگلیس از اوضاع کنونی در یمن هراس دارد.

از سوی دیگر سرگئی لاوروف،‌ وزیر خارجه روسیه در تماس تلفنی با سعود فیصل مسائل منطقه از جمله اوضاع یمن را مورد بررسی قرار دادند. وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد، این دو مقام توجه ویژه‌ای را برای حل و فصل بحران یمن براساس از سرگیری مذاکرات ملی فراگیر نشان دادند.

پیشتر نیز کشورهای عضو شورای امنیت در نشست فوق‌العاده خود در روز یکشنبه بر حمایت از عبد ربه منصور هادی تاکید کرد.

انتهای پیام

کد N773675