تلاش محرمانه قطر برای نجات عناصر داعش در تکریت

العالم نوشت:

یک منبع آگاه با افشای جزییات نشست محرمانه بین یک هیات قطری و مسوولان عراقی در پایتخت ترکیه، تاکید کرد که قطر، ایجاد گذرگاه امن برای خروج "داعشی های خارجی" از تکریت را خواستار شده است.

به گزارش روز دوشنبه پایگاه خبری شبکه العالم، منبعی آگاه در وزارت امورخارجه عراق، فاش کرد: یک هیات قطری، در دیدار با مسوولان عراقی در آنکارا پایتخت ترکیه از آنان خواسته است با ایجاد گذرگاه امن، به عناصر خارجی داعش که در تکریت، توسط نیروهای ارتش عراق و بسیج مردمی محاصره شده اند، اجازه دهند، عراق را سمت سوریه ترک کنند.

این منبع که خواست نامش فاش نشود، به خبرگزاری کربلا گفت: قطری ها تاکید کردند که این قرارداد، مشمول داعشی های عراقی نمی شود و دولت عراق در خصوص هرگونه برخورد با آنان آزاد است. قطر همچنین تضمین کرده که داعشی های خارجی به عراق برنگردند، زیرا پس از خروج از عراق به سوریه و انتقال به ترکیه، به کشورهایشان برگردانده خواهند شد.

به گفته این منبع، قطر اعلام کرده است در صورتی که عراق با این درخواست موافقت کند، دوحه در مقابل، مناطقِ آسیب دیده از تجاوزات داعش را بازسازی کند.

این منبع مشخص نکرد که پاسخ مسوولان عراقی به این درخواست چه بوده است.

گفتنی است که نیروهای عراقی و بسیج مردمی، پس از آزادسازی مناطق اطراف تکریت مرکز استان صلاح الدین، توانستند عناصر داعش را در این شهر محاصره کنند و آنان را آماج حملات توپخانه ای و موشکی قرار دهند که این حملات، تاکنون خسارت و تلفات های سنگینی به داعشی ها وارد کرده است.

4949

کد N773572