دیدار مرکل با نخست‌وزیر یونان

صدراعظم آلمان امروز (دوشنبه) با الکسیس سیپراس، نخست وزیر یونان در برلین دیدار می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت خبری لوپوئن، آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان که اواخر هفته با همتای خود در نشستی در بروکسل دیدار کرده بود بیان کرد که قصد دارد تبادلات خود با یونان را افزایش دهد با این ایده که اختلاف نظر میان دو کشور به پایان برسد.

الکسیس سیپراس، نخست وزیر یونان با ابراز خرسندی از این دیدار بیان کرد که خوشحال است که این نشست بدون فشاری از هر گونه مذاکراتی برگزار می‌شود.

نخست وزیر یونان در حالی روز دوشنبه به دیدار صدراعظم آلمان در برلین می رود که این دیدار به عنوان آخرین تلاش ها برای نگاه داشتن آتن در منطقه یورو به شمار می رود.

عصر دوشنبه آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در برلین میزبان الکسیس سیپراس، نخست وزیر یونان خواهد بود. این دیدار 57 روز پس از انتخاب سیپراس به نخست وزیری یونان انجام می گیرد. این در حالی است که مقامات برلین معمولا دعوت از یک همپیمان اروپایی به برلین را تا این حد به تاخیر نمی اندازند. شاید یکی از دلایل این تاخیر محسوس تردیدهایی است که آلمان همچنان در مورد مواضع یونان دارد.

انتظار می رود مرکل در مراسم استقبال از سیپراس آداب کامل میزبانی را به جای آورده و دست دوستی کشورش را بار دیگر به سمت یونان دراز کند اما تضمینی وجود ندارد که یونانی ها باز هم آن را پس نزنند. به اعتقاد مقامات برلین، یونان به ویژه پس از روی کار آمدن چپ ها مسیر اشتباهی را در پیش گرفته که در نهایت منجر به خروج این کشور از منطقه یورو می شود.

در واقع دیدار مرکل و سیپراس که برخی از آن با عنوان دیدار سال صدراعظم آلمان با یک مقام خارجی یاد می کنند، آخرین تلاش یکی از اعضای اصلی و بنیانگذار اتحادیه اروپا برای نگاه داشتن یک عضو نه چندان مطلوب در منطقه یورو به شمار می رود. این دیدار به ویژه در زمان اوج تنش های سیاسی و مشاجرات لفظی بین مقامات برلین و آتن برگزار می شود.

طی هفته های اخیر مقامات آتن بارها آلمانی ها را به باد انتقاد گرفته و عباراتی را به کار بردند که خشم مقامات برلین از جمله ولفگانگ شوبیله، وزیر اقتصاد را برانگیخت. این تنش با مشاجره یانیس واروفاکیس، وزیر اقتصاد یونان با همتای آلمانی اش به اوج خود رسید. در ادامه نیز انتشار ویدیوی توهین واروفاکیس به آلمانی ها به این وضعیت دامن زد. هر چند وزیر اقتصاد یونان اتهامات وارد شده به خود را رد کرده و خواستار توقف بازی رسانه ای آلمان شده است.

انتهای پیام

کد N773399