اوباما: شکاف‌ها میان اسرائیل و آمریکا به این زودی‌ها پر نمی‌شود

سیاسی

باراک اوباما تاکید کرد که سخنان نتانیاهو علیه راه‌حل تشکیل دو کشور برای فیصله دادن به درگیری‌ها میان اسرائیل و فلسطین، ازسرگیری مذاکرات را دشوارتر می‌کند. وی گفت که شکاف میان تل‌آویو واشنگتن به این زودی‌ها پر نخواهد شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) ، باراک اوباما در مصاحبه با روزنامه هافینگتون پست به مساله تماس تلفنی‌ خو با نخست‌وزیر اسرائیل در روز پنجشنبه و پس از پیروزی‌ نتانیاهو در انتخابات پارلمان اسرائیل اشاره کرد و گفت: من به وی گفته‌ام که واشنگتن به راه‌حل تشکیل دو کشور اعتقاد دارد و اگر اسرائیل بخواهد یک دولت "یهودی دموکرات" بماند این تنها راه است که بتواند به امنیت طولانی مدت برسد.

اوباما ادامه داد: همچنین به نتانیاهو گفتم که با درنظر گرفتن سخنانش پیش از انتخابات، بسیار دشوار خواهد بود که راهی را پیدا کنیم تا مردم به طور جدی مذاکرات ممکن را باور کنند.

وی تاکید کرد که با اوضاع پیش آمده و اختلافات موجود، پکاف میان آمریکا و اسرائیل به این زودی‌ها پایان نخواهد یافت.

نخست‌وزیر اسرائیل شب پیش از انتخابات قول داده بود که تا زمانی که وی نخست‌وزیر باشد یک کشور فلسطینی تشکیل نخواهد شد.

وی بعدها در مصاحبه‌ با شبکه آمریکایی MSNBC با رد سخنانش بیان کرد که از تعهداتش درباره ایجاد یک کشور فلسطینی دست نکشیده است ولی شرایط سیاسی برای این کار مناسب نبوده است.

رییس جمهوری آمریکا همچنین از سخنان بنیامین نتانیاهو که از "خطر" رای دادن دسته‌جمعی عرب‌های اسرائیلی در انتخابات پارلمانی خبر داده بود، انتقاد کرد.

باراک اوباما در ادامه اعلام کرد که نتیجه انتخابات پارلمانی هیچ تاثیر بسزایی در مذاکرات هسته‌ای ایران نخواهد داشت.

انتهای پیام

کد N773100