حضور زیردریایی‌های استراتژیک روسیه در تمامی مناطق اقیانوس‌های جهان

سیاسی

زیردریایی‌های استراتژیک روسی از این پس در تمامی نقاط آبهای بین‌المللی اقیانوسی از جمله مناطقی که بعد از فروپاشی شوروی در آنها حضور نداشتند، ماموریت‌های گشت‌زنی انجام می‌دهند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری اسپوتینک، در نشستی درباره گسترش نیروهای دریایی در روسیه، سرگئی شویگو، وزیر دفاع این کشور بیان کرد: زیردریایی‌های هسته‌ای پرتاب‌کننده موشک روسیه ماموریت گشت‌زنی خود را که از سال 1989 متوقف شده بود، از سر گرفتند.

با اینکه ماموریت‌های گشت‌زنی زیردریایی‌های روسیه از سال 2006 آغاز شده است ولی عملیات‌های آن‌ها به دلایل جغرافیایی محدود شده بود چراکه روسیه در آن زمان با کمبود زیردریایی مواجه بود و ابزار مخصوص ارتباط با فرکانس فوق‌العاده کم برای گشت‌زنی‌ها در سطح جهانی را در اختیار نداشت. ولیکن از این پس زیردریایی‌های هسته‌ای پرتاب کننده موشک روسیه مناطق مختلف اقیانوس‌های جهان از جمله محدوده‌های ساحلی هر پنج قاره را در می‌نوردند.

مسکو همچنین تصمیم گرفته است در این راستا از سال 2017 زیردریایی‌های چند منظوره و بسیار ساکت از کلاس "یاسن" مجهز به موشک‌های کروز هسته‌ای X-102 را به بهره‌برداری برساند.

اکنون روسیه 9 زیردریایی هسته‌ای پرتاب‌کننده موشک بالستیک در ناوگان شمالگان و اقیانوس آرام خود در اختیار دارد.

انتهای پیام

کد N772903