کنترل ارتش لیبی بر بخش‌هایی از طرابلس

سیاسی

ارتش لیبی که از روز گذشته عملیات گسترده‌ای را برای بازپس‌گیری پایتخت این کشور از شبه نظامیان تندرو را آغاز کرده، توانست بخش‌هایی از طرابلس را به کنترل بگیرد و در حال پیشروی به سوی دیگر مناطق این شهر است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از شبکه اسکای‌نیوز عربی، شهر طرابلس، پایتخت لیبی بعد از تنش‌های سیاسی و سپس درگیری‌های نظامی پس از انتخابات پارلمانی، به کنترل شبه‌نظامیان اسلامگرای تندرو به ویژه گروه "فجر لیبی" درآمد که به اخوان‌المسلمین گرایش دارند. این شبه نظامیان از انقلابیون لیبی محسوب می‌شوند که علیه رژیم پیشین قیام کردند.

ارتش لیبی به فرماندهی خلیفه حفتر که فرماندهی نیروهای نظامی تحت امر "دولت طبرق" است، عملیاتی را برای بازپس‌گیری شهر طرابلس آغاز کرده و توانسته دو منطقه ورشفانه و العزیزیه را از کنترل فجر لیبی خارج کند. ارتش اعلام کرده که عملیات تا "آزادی کامل" شهر طرابلس ادامه خواهد یافت.

ارتش لیبی در بیانیه‌ای از نیروهای خود در طرابلس خواست تا از تاسیسات زیربنایی، شهروندان غیرنظامی و نهادهای حکومتی و دولتی حفاظت لازم را به عمل آورند و مانع از نزدیک شدن شبه نظامیان به این مناطق شوند.

ادریس مادی، فرمانده منطقه غربی ارتش لیبی اعلام کرد که دو منطقه ورشفانه و العزیزیه روز جمعه خیلی سریع و بدون مقاومت قابل توجهی به کنترل نیروهای دولتی درآمد.

پس از انتخابات پارلمانی لیبی دو دولت در این کشور شکل گرفت که یکی برخاسته از شورای ملی انتقالی لیبی در طرابلس بود و پس از برگزاری انتخابات ملغا اعلام شد و دیگری دولت برخاسته از انتخابات که جلسات خود را در شهر طبرق، شهر کوچکی در شمال لیبی برگزار می‌کند و هر دوی این دولت‌ها مدعی برخورداری از مشروعیت و رای مردم هستند. جامعه جهانی دولت طبرق را به رسمیت می‌شناسد و برخی کشورهای منطقه به ویژه قطر و ترکیه از دولت برخواسته از شورای ملی لیبی در طرابلس حمایت می‌کنند.

ارتش لیبی به رهبری حفتر مدتی است عملیات بزرگی را برای بازپس‌گیری مناطق غربی این کشور که در کنترل دولت طرابلس است، آغاز کرده است و توانسته پیروزهای بزرگی را در مواجهه با دیگر گروه‌ها از جمله فجر لیبی و شبه نظامیان وابسته به القاعده به دست آورد.

هم‌اکنون مناطق شرقی و برخی از شهرهای بزرگ لیبی از جمله بنغازی پایتخت اقتصادی این کشور در کنترل ارتش لیبی و دولت طبرق است.

انتهای پیام

کد N772757