رییس‌جمهوری میانمار: نیرو‌های نظامی نقش خود را در امور سیاسی حفظ می‌کنند

رییس‌جمهوری میانمار اعلام کرد که نیروهای نظامی این کشور نقش خود را در امور سیاسی حفظ خواهند کرد تا از فرآیند گذار به دموکراسی حمایت کند، اما در نهایت به حاکمیت غیرنظامی تن خواهند داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری رویترز، میانمار پیش از روی کار آمدن دولت نیمه نظامی در سال 2011، 49 سال تحت حاکمیت نیروهای نظامی بود. این دولت نیمه نظامی اصلاحات سیاسی و اقتصادی گسترده‌ای را آغاز کرده است.

اما بر اساس قانون اساسی این کشور که در سال 2008 بر اساس حاکمیت نظامی تدوین شده است، یک چهارم کرسی‌های پارلمانی و برخی پست‌های کلیدی کابینه برای افسران نظامی در نظر گرفته می‌شوند و این امر به نیروی نظامی این کشور اجازه می‌دهد تغییرات در قانون اساسی را وتو کنند.

حزب اپوزیسیون لیگ ملی برای دموکراسی که رهبری آن بر عهده آنگ سان سوچی، برنده جایزه نوبل است، از نیروی نظامی میانمار خواسته تا از عرصه سیاسی کناره‌گیری کند.

تین سین، رییس جمهور میانمار که پیش از این ژنرال بوده است، در مصاحبه‌ای تاکید کرد که نیروی نظامی میانمار فرآیند اصلاحات را آغاز کرده و هم چنان به منظور حمایت از فرآیند گذار به دموکراسی باید نقش خود را حفظ کند.

وی به شبکه خبری بی. بی. سی گفت: در واقع، نیروی نظامی تنها نیرویی است که به بهبود دموکراسی در کشور ما کمک می‌کند.

تین سین افزود: با تقویت احزاب سیاسی در انجام امور معمول سیاسی خود، نقش نیروی نظامی رفته رفته تغییر می‌کند.

رییس جمهوری میانمار به زمان کناره‌گیری نیرو‌های نظامی از سیاست اشاره‌ای نکرد، اما گفت که این مسئله بر اساس "خواست مردم" صورت خواهد گرفت.

انتخابات پارلمانی قرار است در اوایل ماه نوامبر برگزار شود و افراد انتخاب شده در پارلمان رییس جمهوری بعدی میانمار را انتخاب می‌کنند.

انتهای پیام

کد N772394