عراقچی: آمادگی تمدید مذاکرات را داریم/ فعلا نیازی به حضور وزرای خارجه همه کشورها نیست

مذاکرات هسته ای ایران, عراقچی

مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای ایران درباره اعداد و ارقامی که درباره توافق هسته‌ای ایران در برخی محافل رسانه‌ای مطرح می‌شود گفت: هنوز هیچ چیزی توافق نشده، حتی مواردی که مورد توافق قرار گرفته است مورد توافق نهایی نیست.

به گزارش ایسنا، عباس عراقچی درباره آخرین روند مذاکرات هسته‌ای در لوزان سوییس گفت: ما این اصل را از روز اول گفته‌ایم که هیچ چیزی توافق نمی‌شود مگر اینکه درباره همه چیز توافق شود.

وی با تأکید بر اینکه اعداد و ارقامی که گفته می‌شود گمانه‌زنی‌ است تصریح کرد: به هیچ یک از این اعداد و رقم‌ها نباید اهمیت داد تا اینکه به مجموعه‌ای از توافقات دست یابیم.

معاون وزیر امور خارجه در پاسخ به این سؤال که آیا گفتگوها 29 اسفند تمام می‌شود یا تمدید خواهد شد گفت: ما این آمادگی را داریم که اگر لازم باشد گفتگوها را تمدید کنیم اما هنوز تصمیمی در این باره گرفته نشده است.

*هنوز در وضعی که به حضور همه وزرای 1+5 نیاز باشد قرار نداریم

مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای ایران درباره حضور همه وزرای کشورهای 5+1 در لوزان سوئیس گفت: اگر آنها خودشان بخواهند به گفتگوها ملحق شوند مشکلی نیست، اما از نظر اینکه به جلسه نهایی با همه وزرا برسیم، هنوز در آن موقعیت قرار نداریم. هنوز در موقعیتی قرار نداریم که بگویم به نقطه پایانی رسیده‌ایم و لازم است وزرای دیگر هم بیایند.

وی اضافه کرد: اکنون آمریکا در سطح وزیر و سایر کشورها نیز در سطح معاون وزیر حضور دارند.

مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران در پاسخ به سؤالی درباره مهلتی که برای توافق نهایی تعیین شده است گفت: خودمان را به هیچ تاریخی مقید نمی‌کنیم. یک تاریخ هفت ماهه تا دهم تیر در نظر گرفته شده است و تا آخر ماه مارس (11 تیر) هم زمان گذاشته‌ایم تا بتوانیم راه‌حل‌های اولیه را پیدا کنیم.

عراقچی تصریح کرد: به نظر من، با توجه به پیشرفت‌هایی که در دو دوره قبلی و بعضا در این دور از گفتگوها به دست آمده، بهتر است روی مذاکرات فعلی و راه‌هایی که به آن خواهیم رسید متمرکز باشیم.

انتهای پیام
کد N772322