• ۳۶۲بازدید
بلومبرگ گزارش داد:

معمای «ظریف» برای غربی‌ها!

وزير امور خارجه, انرژي هسته‌يي, مذاكرات ايران و گروه 1 5, محمدجواد ظريف

مشاور وزارت خارجه انگلیس با بیان این‌که «ظریف» به خوبی می‌داند که باید در عرصه‌ دیپلماسی خندان به نظر برسد گفت: ظریف به خوبی می‌داند که نباید به آمریکا اعتماد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بلومبرگ در گزارشی در مورد محمد جواد ظریف، وزیر خارجه‌ کشورمان نوشت: ظریف، وزیر امور خارجه و دستگاه دیپلماسی ایران برای خیلی از غربی‌ها نوعی معماست، برای برخی از سیاستمداران غربی اخلاق خوش و تسط او بر زبان انگلیسی بیانگر اشتیاق کشور به بازگشتن به عرصه‌ بین‌المللی است. برخی دیگر نیز معتقدند دیپلماسی نرم ظریف نوعی نقاب بوده و او نیز با تندروهای ایران هیچ تفاوتی ندارد.

کریم سجادپورکارشناس موسسه صلح بین‌الملل در واشنگتن در این‌باره می‌گوید:‌ پس از انقلاب اسلامی ایران، ظریف ، تاثیر گذارترین و برجسته‌ترین دیپلمات ایرانی است.

برخی از سیاست‌مداران غربی می‌گویند ظریف در واقع یک چهره‌ غیرواقعی از نظام ایران نشان می‌دهد؛ چراکه اگر همه‌ مقامات ایرانی مثل او بودند ایران و آمریکا سال‌ها پیش روابط‌شان عادی شده بود.

وی معتقد است: ظریف یکی از نیروهای انقلابی ایران است که از رفتار سیاسی متعادلی برخوردار است او در واقع عامل از سرگیری مذاکرات مستقیم ایران و آمریکا پس از سال‌ها بی‌اعتمادی میان دو طرف است. شاید بتوان گفت که ظریف و کری، وزیر امور خارجه آمریکا که از سوی جمهوری‌خواهان متهم به تمایل زیاد به توافق با ایران است، به یکدیگر شبیه‌اند.

همچنین حسین رسام، یک کارشناس سیاسی و مشاور پیشین وزارت خارجه انگلیس درباره‌ او می‌گوید: ظریف به خوبی می‌داند که در عرصه‌ دیپلماسی باید خندان و مشتاق به نظر رسید اما او هیچگاه به آمریکا اعتماد نخواهد کرد. او به خوبی می‌داند که روابط ایران و آمریکا هیچگاه نمی‌تواند مثل پیش از انقلاب شود.

انتهای پیام

وبگردی