روسیه موشک‌های اسکندر را در مرز با ناتو مستقر می‌کند

سیاسی

یک مقام وزارت دفاع روسیه اعلام کرد، ارتش این کشور قصد دارد در جریان رزمایش بزرگی که با حضور ده‌ها هزار سرباز در طیفی از مناطق از شمالگان تا اقیانوس آرام، برگزار می‌کند، موشک‌های دوربرد اسکندر را به منطقه کالینینگراد در مرز روسیه با کشورهای لهستان و لیتوانی که از اعضای ناتو هستند، بفرستد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، یک مقام وزارت دفاع روسیه که نام خود را فاش نساخت، اعلام کرد:‌روسیه همچنین قصد دارد در جریان این رزمایش سراسری بزرگ خود، بمب‌افکن‌های توپولوف مدل Tu-22M3 را در شبه جزیره کریمه مستقر کند.

وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای گفت: ناوگان بالتیک، نیروهای منطقه نظامی جنوبی و همچنین نیروهای هوابرد در جریان رزمایش بزرگ ارتش روسیه در بالاترین سطح آمادگی رزمی قرار گرفته و در راستای این رزمایش، در برد شلیک مستقر خواهند شد.

این رزمایش بزرگ روسیه از روز دوشنبه، هنگامی که ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه دستور آماده باش ناوگان شمالی و دیگر نیروهای ارتش این کشور را به منظور شرکت در رزمایش شمالگان صادر کرد، آغاز شد.

همچنین دیگر واحد های نظامی در مناطق اقیانوس آرام، جنوب سیبری و جنوب غرب روسیه نیز رزمایش‌هایی را آغاز کردند. استقرار موشک‌های اسکندر روسیه در منطقه کالینینگراد نشان‌دهنده پاسخ مسکو به اقدام ناتو در استقرار نیروهای خود در نزدیکی مرزهای روسیه است.

این موشک‌ها که قادر به هدف قرار دادن اهداف دشمن با دقت بالا تا فاصله 500 کیلومتری هستند قادر به حمل کلاهک‌های هسته‌ای و متعارف نیز هستند. از ناحیه کالینینگراد، این موشک‌ها می توانند چند کشور عضو ناتو را هدف قرار دهند.

اوا کوپاچ، نخست وزیر لهستان این اقدام روسیه را تلاشی برای فشار وارد کردن بر کشورهای اتحادیه اروپا پیش از اقدام آن‌ها در بررسی تحریم‌های جدید علیه روسیه تفسیر کرد.

وی گفت: روسیه پیش از نشست شورای اروپا این اقدام نمادین را انجام می‌دهد و تلاش دارد بر تصمیم‌های شورای اروپا به منظور اضافه کردن تحریم‌های جدید علیه روسیه و یا تمدید تحریم‌ها تاثیر بگذارد.

انتهای پیام

کد N771957