بازدید خرازی از مؤسسه شرق‌شناسی آکادمی علوم روسیه

سیاسی

رییس شورای راهبردی روابط خارجی در ادامه دیدارهای خود در سفر به مسکو با دکتر ویتالی نائومکین، رییس مؤسسه شرق شناسی آکادمی علوم روسیه ملاقات و درباره تحولات منطقه خاورمیانه تبادل نظر کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در این دیدار دکتر کمال خرازی، اظهار کرد: حرکت‌های افراطی موجود در منطقه خاورمیانه توسط مزدورانی انجام می‌شود که طبق سفارش و حمایت دیگران کار می‌کنند. تشکیل لشگرهای نظامی و تأمین پول و اسلحه برای آن‌ها، بدون حمایت برخی دولت‌ها امکان‌پذیر نیست.

نائومکین هم گفت: اوضاع در خاورمیانه نگران کننده است. در گفت‌وگوهایی که با نمایندگان کشورهای مختلف دارم آن‌ها از پیوستن اتباع خود به گروه‌های تروریستی در عراق و سوریه و آثار امنیتی بازگشت اتباع مزبور به وطن‌شان نگران هستند.

او بر ضرورت همکاری برای جلوگیری از فعالیت چنین گروه‌هایی که تفسیر غلطی از اسلام دارند، تاکید کرد.

در ادامه این برنامه، دکتر خرازی در جمع محققان این مؤسسه در خصوص رهیافت‌های اصلی سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در منطقه خاورمیانه به سخنرانی پرداخت.

وی در این سخنرانی، بیداری اسلامی در منطقه خاورمیانه را متأثر از انقلاب اسلامی ایران و ناشی از ناامیدی مردم از دیکتاتورهای منطقه معرفی کرد.

خرازی، تحرکات تروریستی در منطقه را ناشی از برنامه‌ریزی دولت‌هایی دانست که بیداری اسلامی را در مقابل منافع و خواسته‌های خود می‌دیدند.

وزیر پیشین امور خارجه ایران گفت: با این وجود، امروز دولت سوریه توانسته است در برابر تروریست‌ها بایستد، دولت عراق هم توانسته بخشی مهمی از اراضی خود را از وجود تروریست‌ها آزاد کند. در مناطق دیگر از جمله یمن و بحرین هم مردم به دنبال احیای حقوق خود هستند و امیدواریم با گفت‌وگو بین گروه‌های سیاسی، زمینه برای تأمین این حقوق طبق قواعد مردم سالاری فراهم شود.

رییس شورای راهبردی روابط خارجی افزود: در شرایط فعلی که تحولات عظیمی در منطقه رخ داده است، منافع مشترکی بین ایران و روسیه وجود دارد. لذا گفت‌وگو برای شناخت این تحولات، آسیب‌هایی که وارد شده است و برنامه‌های آینده حایز اهمیت است.

در پایان خرازی به سؤالات محققان حاضر در جلسه پاسخ گفت.

خرازی هم‌چنین از دانشگاه دولتی روان‌شناسی و آموزشی مسکو (ام.گ.پ.پ.او.) دیدار و با دکتر ویتالی روبتسوف، رییس دانشگاه گفت‌وگو کرد.

در این دیدار، دو طرف درباره چگونگی همکاری در زمینه‌های علمی و آموزشی بین دانشگاه دولتی روان‌شناسی و آموزشی مسکو و مراکز مرتبط علمی و دانشگاهی ایران گفت‌وگو کردند.

خرازی و هیأت همراه از بخش‌های مختلف این دانشگاه، از جمله مرکز تحقیقات عصب‌شناسی (مِک سنتر) دیدار کردند و از اساتید و پژوهشگران این دانشگاه برای شرکت در «ششمین کنگره بین‌المللی علوم شناختی» دعوت کردند.

ششمین کنگره بین‌المللی علوم شناختی در روزهای 7 تا 9 اردیبهشت ماه 1394 توسط پژوهشکده علوم شناختی و با همکاری دانشگاه علوم پزشکی ایران، ستاد توسعه علوم و فن آوری‌های شناختی، وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری، پژوهشکده مغز و شناخت دانشگاه شهید بهشتی، انجمن علوم و فن آوری‌های شناختی ایران و بانک توسعه اسلامی برگزار خواهد شد.

انتهای پیام

کد N771924