امضای یک تفاهم‌نامه برای آموزش زبان مادری به ایرانیان خارج‌نشین

با همکاری مشترک شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور و بنیاد سعدی، ایرانیان نسل دوم و سوم خارج از کشور از آموزش زبان مادری برخوردار می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در مراسم امضای تفاهم‌نامه بین دبیرخانه شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور و بنیاد سعدی، بر ضرورت حفظ خط و زبان فارسی در بین ایرانیان خارج از کشور و به ویژه در میان نسل‌های دوم و سوم تاکید شد.

غلامعلی حداد عادل، رییس بنیاد سعدی، با تاکید بر لزوم آموزش زبان فارسی به هموطنان خارج از کشور و علاقمندان به این زبان در سایر کشورها، گفت: به منظور ترویج خط و زبان فارسی در بین ایرانیان مقیم باید افراد برتر در زمینه آموزش زبان و ادبیات فارسی را شناسایی و از آنان برای همکاری با بنیاد سعدی دعوت به عمل آورد.

وی با بیان این که ایرانیان خارج از کشور در زمینه‌های علم و فن‌آوری در کشورهای دیگر سرآمد هستند، برنامه‌ریزی و فراهم آوردن زمینه‌های موثر به منظور استفاده از ظرفیت‌های آنان در کشور به دور از مسائل حاشیه‌یی شد.

رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی با مهم توصیف کردن زمینه‌های همکاری با شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور در راستای برقراری تعاملات مناسب با ایرانیان مقیم خارج، پیشنهاداتی را برای اجرای طرح‌های مشترک با شورای عالی مطرح کرد.

دبیر کل شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور نیز در این دیدار با اشاره به وظایف دبیرخانه شورای عالی و ضرورت ارتباط مستمر با ایرانیان مقیم خارج، به ویژه نسل‌های دوم و سوم، تصریح کرد: حفظ زبان و خط فارسی در میان هموطنان خارج از کشور امری حیاتی است.

سید جواد قوام شهیدی با اشاره به تفاهم‌نامه‌های همکاری میان شورای عالی و سایر دستگاه‌ها از جمله وزارت علوم به منظور استفاده از توانمندی‌های علمی هموطنان مقیم، از انعقاد تفاهم‌نامه با بنیاد سعدی استقبال و بر آمادگی دبیرخانه شورای عالی برای همکاری با این بنیاد در شناسایی افراد نخبه در زمینه زبان و ادبیات فارسی تاکید کرد.

او اظهار کرد: شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور می‌تواند از طریق رابطین آگاه، نسبت به شناسایی و جذب این افراد اقدام و با برنامه‌ریزی مشترک از فرصت‌ها و ظرفیت‌های آنان نهایت استفاده را ببرد. هم‌چنین دبیرخانه شورا آمادگی دارد از تمام ظرفیت خود برای ترویج خط و زبان فارسی در بین جوانان و نوجوانان ایرانی مقیم خارج از کشور استفاده کرده و در این زمینه برنامه‌ریزی و سیاست گذاری کند.

در این جلسه چند طرح مهم و اثرگذار به منظور ترویج خط و زبان فارسی در میان ایرانیان مقیم خارج از کشور و علاقمندان به زبان فارسی به‌خصوص آن بخش از ایرانیانی که از زبان مادری فاصله گرفته‌اند مورد تصویب قرار گرفت که کار اجرایی آن از ابتدای سال 94 آغاز خواهد شد.

انتهای پیام

کد N771884