رئیس جمهور: صادرات غیر نفتی کشور، 50 میلیارد دلار شد/ سال 93 رکورد صادرات غیرنفتی شکست

حسن روحانی,صادرات غیرنفتی

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی با بیان اینکه صادرات غیر نفتی در سال 93، 50 میلیارد دلار بوده است گفت: حجم صادرات غیر نفتی ما در سال 93 یک رکورد برای کشور بوده است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، رئیس جمهور در حاشیه آخرین نشست هیات دولت در سال 93 با حضور در جمع خبرنگاران با بیان اینکه در آستانه سال نو فرارسیدن سال جدید را به همه‌ی خبرنگاران رسانه‌های جمعی و ملت ایران تبریک می‌گویم، گفت: همچنین به روح بلند فاطمه اطهر (س) درود و سلام می‌فرستم که امسال ایام عید ما رنگ و بوی فاطمی خواهد داشت.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه در سال گذشته علی رغم برخی سختی‌ها و مشکلات در مجموع ملت ما و دولت خدمتگزار مشمول الطاف الهی بودند، گفت: ‌به راستی خداوند به ما کمک کرد و در سالی که هنوز سایه تحریم‌ها بالای سر ملت بود و با خشکسالی و مشکلات اقلیمی دست و پنجه نرم کردیم و همچنین قیمت نفت کاهش یافت اما موقعیتهای بزرگی را در صحنه‌های مختلف به دست آوردیم.


در عرصه سیاسیت خارجی موفقیتهای زیادی داشتیم

رئیس دولت تدبیر وامید با اشاره به این که در صحنه‌ی سیاست خارجی موفقیت‌های بسیار خوبی داشتیم، گفت:‌ روابط ما با همسایگان‌مان و کشورهای جهان پیشرفت داشت و در مذاکراتی که با کشورهای مختلف از جمله 1+5 داشتیم قدم‌هایی به پیش گذاشتیم و موفقیت‌هاکسب کردیم. همچنین در زمینه رابطه با همسایگان نسبت به سال گذشته وضعیت بهتری داشتیم و در برنامه‌ریزی اقتصادی حجم تجارت و روابط اقتصادی ما به دو برابر افزایش پیدا کرد.

روحانی با بیان این که در زمینه‌ی تعامل با جهان توانستیم به لطف خدا، حمایت مردم و هدایت رهبری قدم‌های خوبی برداریم، گفت:‌ در زمینه مسائل اقتصادی هنوز مشکلات پایان نیافته است و مردم در زندگی اقتصادی‌شان با مسائلی روبرو هستند اما آمارها به ما از موفقیت‌های قابل ملاحظه خبر می‌دهد که همه آنها با حمایت حضور، کمک و تلاش مردم بوده است.

او همچنین به ارز صادرات غیر نفتی در سال 93 اشاره کرد و گفت: امیدواریم با همت تولیدکنندگان در سال بعد وضعیت بهتری داشته باشیم.

او همچنین به موفقیت‌های حوزه‌ی کشاورزی و صنعت و معدن اشاره کرد و گفت: در زمینه‌ی بودجه عمرانی نیز دستاوردهای خوبی داشته‌ایم و تا ماههای آخر سال فکر نمی‌کردیم بودجه‌ی عمرانی در سال 93 به 30 هزار میلیارد تومان برسد که با حجم سال قبل تفاوت بسیار زیادی دارد.

روحانی به دستاوردهای حوزه فرهنگ و بهداشت و درمان و آموزش و پرورش اشاره کرد و ادامه داد: 8 میلیون نفر زیر پوشش بیمه قرار گرفتند که همه اینها از لطف خداوند بود.

رئیس جمهور با اشاره به دستاوردهای محیط زیستی در سال 93 گفت: در تهران سال 93 نسبت به سال 92 ، 44 روز بیشتر هوای پاک و سالم داشتیم.

روحانی با بیان اینکه امیدوارم سال 94 سال بهتری برای شکوه ملت ما باشد، گفت: مطمئن هستم به لطف خداوند و حضور حمایت‌های مردم و رهبری سال آینده در زمینه‌ی اقتصادی اجتماعی و فرهنگی و همچنین سیاسی با وجود دو انتخابات که در پیش رو داریم پیشرفت‌های خوبی داشته باشیم.

رئیس جمهور همچنین در ایام نوروزی برای مردم آرزوی سلامتی و سفرهای خوب کرد و گفت: از مردم درخواست می‌کنم برای سلامت جانشان مقررات راهنمایی را رعایت کنند و همچنین در حفظ محیط زیست کوشا باشند.

رئیس دولت یازدهم همچنین از تلاش‌های خبرنگاران در سال 93 تشکر کرد و گفت: امیدوارم که در سال آینده خبرهای خوبی برای مردم داشته باشیم و من از کار رسانه‌ای شما و همچنین از نقدهای شما تشکر می‌کنم. چرا که نقد برای ما نعمت است و البته انتقال مطالب پاستور از طریق شما برای سراسر کشور نیز برای ما نعمت است.

 


45231

 

کد N771828