آمریکا دیگر بر سلاح‌های اهدایی به یمن کنترل ندارد

دولت آمریکا در راستای اهداف این کشور 500 میلیون دلار سلاح به یمن اهدا کرده است اما از زمان تعطیلی سفارت آن در صنعاء آنها دیگر نظارتی بر تجهیزات ارسالی ندارند و ممکن است که آنها در دست افراد و گروه‌های خطرناک قرار بگیرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نوشته واشنگتن پست، شرکت‌های تسلیحاتی آمریکا با وزارت کشور یمن همکاری می‌کنند؛ یمن از سال 2007 طبق برنامه وزارت دفاع و وزارت خارجه آمریکا 500 میلیون دلار کمک از واشنگتن دریافت کرده است.

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) هم‌اکنون قادر به نظارت و ردگیری بر بیش از 500 میلیون دلار از کمک نظامی آمریکا به یمن نیست و این نگرانی وجود دارد که تسلیحات، تجهیزات و هواپیمای ارسالی به دست شبه‌نظامیان و اعضای القاعده بیفتد.

در شرایطی که یمن در بحران به سر می‌برد و دولتش تکه تکه است، پنتاگون قادر به نظارت بر مکان تسلیحات کوچک، تسلیحات، دوربین‌های دید در شب، قایق‌های گشتی، خودروها و سایر تجهیزاتی که از سوی آمریکا اهدا شده، نیست. این شرایط از زمان تعطیلی ماه گذشته سفارت واشنگتن در صنعا وخیم‌تر شده است. طی هفته‌های اخیر اعضای کنگره نشست‌های غیرعلنی‌ای را با مقام‌های آمریکایی برگزار می‌کنند تا بر روی ردگیری تسلیحات و تجهیزات تاکید کنند.

مقام‌های آمریکایی می‌گویند که اطلاعات کمی در این رابطه دارند و آنها کار چندانی نمی‌توانند برای کنترل این تجهیزات انجام داده و از این مساله که آنها در دست افراد بد قرار نمی‌گیرد، اطمینان حاصل کنند.

انتهای پیام

کد N771717