عضو کمیسیون امنیت ملی:

"توافق" و "تفاهم" سیاسی در تعارض با یکدیگر نیستند

سیاسی

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: عدم رسیدن به نتیجه مطلوب در‌ روند مذاکرات هسته‌ای ایران به ‌منزله یک شکست سیاسی برای دولت آمریکا محسوب می‌شود.

احمد بخشایش اردستانی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان، با بیان اینکه مفهوم "تفاهم" یا "توافق" سیاسی در جریان مذاکرات هسته‌ای ایران با یکدیگر در تعارض یا تناقض نیست، اظهار کرد: انجام یک توافق جزئی و کلی یا سیاسی و حقوقی شفاف آن چیزی است که مورد توجه مقام ‌معظم رهبری است؛ با این ‌وجود اینکه در روند پروسه مذاکرات کم و کیف مذاکرات چگونه باشد و یا گفت‌وگوها در چه سطح یا مکانی انجام شود مسئله‌ای است که باید به‌ صورت تفاهمی میان طرفین حل ‌و فصل شود.

وی افزود: سابقه دروغ‌گویی یا دور زدن گفت‌وگوها در پرونده سیاسی آمریکا و هم‌پیمانان او در منطقه وجود دارد به‌طوریکه اکنون 22 سال از زمان توافق کلی اسرائیل و فلسطین می‌گذرد اما جنگ‌ افروزی‌های این رژیم غاصب به بهانه عدم توافق بر سر مسائل جزئی همچنان ادامه دارد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه مذاکرات هسته‌ای در سطوح فنی به اشباع رسیده است، گفت: از ابتدا نیز مشخص بود که مسئله هسته‌ای ایران نیازمند اراده سیاسی طرفین در جریان گفت‌وگوهاست چراکه ایران و آمریکا به دلیل برخورداری از منافع مشترک در کشورهای خاورمیانه مانند عراق، افغانستان و یمن مجبور به برگزاری جلسات و نشست‌های هم‌اندیشی با یکدیگر بوده‌اند .

بخشایش ادامه داد: اگر چه منافع ایران و آمریکا در خاورمیانه هیچ‌گاه هم سو با یکدیگر نبوده است اما به‌ هر حال ایران در منظر کشورهای غربی همواره به‌ عنوان رهبر جبهه مقاومت و آمریکا نیز به‌عنوان یک یاری‌رسان به جبهه سازش در منطقه شناخته می‌شود؛ با این ‌وجود آمریکا پس از گذشت سال‌ها به این نتیجه رسیده که تنها راه سازش و مذاکره است.

وی خاطرنشان کرد: آمریکا دیگر نه ‌تنها از سوی جامعه جهانی بلکه از سوی کنگره نیز برای اتمام مذاکرات تحت ‌فشار زیادی قرارگرفته به‌طوریکه عدم رسیدن به نتیجه مطلوب در روند مذاکرات هسته‌ای ایران به‌ منزله یک شکست سیاسی برای دولت آمریکا محسوب می‌شود.

انتهای پیام

کد N771603