یک رهبر حماس از فضای مثبت در روابط این گروه با عربستان خبر داد

حماس

یک رهبر حماس از پیشرفت روابط این جنبش با عربستان در جهت مثبت خبر داد که می‌تواند در آینده از فشارهای مردم ساکن غزه بکاهد و به بازگشایی گذرگاه مرزی رفح و لغو محاصره کمک کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری الجزیره، اسماعیل رضوان، یکی از رهبران جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) ابراز امیدواری کرد که مرحله بعدی احیای روابط با عربستان و تقویت آن بهتر از قبل باشد و منافع فلسطین را تضمین کند.

رضوان با اشاره به سفر قریب الوقوع خالد مشعل، رئیس دفتر سیاسی حماس به عربستان به عنوان سرآغازی برای احیای دوباره روابط دو طرف گفت: حماس برای این تغییر بسیار مشتاق است چرا که عربستان همیشه موافق و همراه با مساله فلسطین بوده و آن را رها نکرده است.

این رهبر جنبش حماس درباره نتایج احتمالی بهبود روابط با عربستان اظهار داشت: از جمله نتایج این روابط می‌توان به کاهش فشار و رنج مردم فلسطین، لغو محاصره غزه و بازگشایی گذرگاه‌ها به ویژه گذرگاه مرزی رفح اشاره کرد چرا که عربستان روابط بسیار قوی با مصر دارد.

از زمان عزل محمد مرسی، رئیس جمهور برکنار شده مصر در ژوئیه 2013، مقامات مصری تدابیر امنیتی خود در مرز مصر با غزه را افزایش دادند به طوری که این تدابیر امنیتی، رفت و آمد از طریق تونل‌های حفر شده در مرز مصر و غزه را شامل و گذرگاه مرزی رفح بسته شد و تنها در شرایط استثنایی برای انتقال بیماران، دانشجویان، اشخاص دارای مجوز با فواصل زمانی طولانی این گذرگاه باز می‌شد.

محمود الزهار، یکی دیگر از رهبران حماس نیز در همایش سیاسی در شهر غزه که یکشنبه برگزار شد، تاکید کرد: خالد مشعل به عربستان سفر خواهد کرد.

الزهار گفت: حماس خواهان روابط جدید و پایدار با عربستان است و هرگونه دستاورد جدید این سفر به زودی اعلام خواهد شد. این اولین سفر مشعل به عربستان از ژوئن 2012 خواهد بود.

انتهای پیام

کد N771548