گزارش بی بی سی از نگرانی کشورهای اروپایی؛

به سختی می‌توان مذاکره‌کنندگان ایران و آمریکا را از اتاق بیرون کشید!

مذاکرات هسته ای ایران

رسانه دولتی انگلستان در گزارشی از لوزان می‌گوید کشورهای اروپایی از مذاکرات دوجانبه ایران و آمریکا نگران شده‌اند. آن‌ها می‌ترسند از قافله مذاکره با ایران عقب بمانند و آمریکایی‌ها آن‌ها را دور بزنند.

به گزارش آفتاب به نقل از جام نیوز، مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 در دولت جدید که از شهریور 92 در نیویورک آغاز شد پس از گذر از ایستگاه‌های ژنو، وین و مونترو در نهایت به ایستگاه لوزان سوئیس رسیده است.

برخی تحلیلگران با توجه به نزدیک شدن به مهلت پایان ماه مارس (10 فروردین) مذاکرات لوزان را حساس‌تر از دیگر مذاکرات می‌دانند و معتقدند تکلیف پرونده هسته‌ای ایران در این شهر تعیین خواهد شد.

 

http://media.jamnews.ir/3048545_269.jpg

 

شبکه بی بی سی فارسی (BBCPERSIAN) در گزارشی از روز دوم مذاکرات اخیر هسته‌ای با استفاده از عبارت "ماراتن مذاکرات" می گوید: «بعد از دهه‌ها قهر دیپلماتیک، حالا وقتی مقامات ایران و آمریکا با هم دیدار می‌کنند به سختی می‌شود آن‌ها را از اتاق مذاکره بیرون کشید تا جایی که اتحادیه اروپا احساس می‌کند از قافله عقب مانده است.»

نگرانی اروپایی‌ها از یکطرفه شدن مذاکرات ایران با آمریکا و به حساب نیامدن آن‌هاست. به گفته بی بی سی، چیزی که روزی استثناء بود حالا به قاعده مذاکرات هسته‌ای تبدیل شده است؛ دیدار پرشمار اعضای ارشد دولت‌های ایران و آمریکا.

خبرنگار رسانه دولتی انگلستان از لوزان گزارش می‌دهد: «شاید به همین دلیل همتایان اروپایی آقای ظریف از او خواستند در میانه مذاکره با آمریکایی‌ها به مقر اتحادیه اروپا برود.»

 

http://media.jamnews.ir/11073569_876139889115381_1451457967922822164_n.jpg

ظریف و موگرینی (مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا)

 

خانم فدریکا موگرینی، مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پیش از دیدار با آقای ظریف این دو هفته باقی مانده را، "دو هفته حیاتی" خواند اما به سؤال خبرنگاران درباره تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ایران پاسخ نداد.

برخی اعضای اتحادیه اروپا، مانند وزیر خارجه دانمارک معتقدند که برداشتن تحریم‌های ایران به نفع همه است. "مارتین لیدگارد" تأکید دارد: «اگر توافقی به دست بیاید و بتوانیم تحریم‌ها را لغو کنیم به نفع ایران و بقیه دنیاست؛ چون می توانیم وارد تعامل مثبتی با ایران در خیلی از مناقشه‌ها شویم.»

وزیر خارجه دانمارک اذعان می‌کند که دنیا به ایران نیازمند است: «در سوریه و عراق ما نیاز به دولت‌‌های فراگیر داریم و برای رسیدن به این هدف به حمایت ایران نیاز داریم.»

کد N771259