بلر مدعی شد: مساله‌ای در داخل اسلام وجود دارد!

سیاسی

نخست‌وزیر سابق انگلیس مدعی شد، مساله‌ای در داخل اسلام وجود دارد که باید پیش از حل مسائل خاورمیانه به آن رسیدگی شود!

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، «تونی بلر» نخست‌وزیر سابق انگلیس در حومه کنفرانس توسعه اقتصادی مصر در شهر بندری شرم الشیخ گفت: اگر شما هم همانند من باور داشته باشید، مشکلی با اسلام وجود ندارد، اما مساله‌ای در داخل اسلام وجود دارد که باید حل شود و آن مساله روابط میان دین و سیاست است.

وی افزود: اگر این مساله حل شود آن وقت منطقه می‌تواند موج‌های بسیار مثبتی را ساطع کند. این مساله می‌تواند باعث از بین رفتن تاثیر افراط‌گرایی در انگلیس و سایر کشورهای اروپایی شود.

بلر این مساله را «جنگ وجودی» میان گروه‌های روشنفکر و متحجر در داخل خاورمیانه توصیف کرد و گفت: امیدهای تازه‌ای وجود دارد مبنی بر اینکه رهبران سیاسی جدید در حال حاضر به پا خواسته و صریحا درباره رابطه میان سیاست و دین صحبت کنند.

وی به عنوان نمونه به اختلاف میان مذاهب مختلف در خاور دور اشاره کرد و مدعی شد: در خاور دور مسائل مربوط به افراط‌گرایی وجود دارد و می‌گوید که افراط‌گرایی در خارج از فرهنگ خاور دور به وجود نیامده است. در نتیجه اگر به منشاء این مشکل بپردازید و محیط متفاوتی را حول روابط میان دین و سیاست به وجود آورید، تاثیر آن را نه تنها در خاورمیانه و آفریقا بلکه در خیابان‌های انگلیس، اندونزی، مالزی، تایلند و فیلیپین نیز احساس خواهید کرد.

بلر با تمرکز بر مصر گفت: این کشور با چالش‌ امنیتی بزرگی مواجه است اما به‌رغم این مشکلات، مصر به جای خوبی رسیده است و بسیار مهم است که نه تنها مصر بلکه کل این منطقه این کار را انجام دهند.

انتهای پیام

کد N771233