گزارش بانک مرکزی اسرائیل از خسارت‌های مالی ناشی از جنگ غزه و لبنان

اسراييل

باوجود اینکه ماه‌ها از جنگ اسرائیل علیه غزه می‌گذرد اما غزه هنوز در انتظار دریافت کمک‌ها برای بازسازی مناطق آسیب دیده است. این تنها غزه نیست که در جریان تجاوزهای اسرائیل متحمل خسارت شده بلکه در مقابل اسرائیل نیز علاوه بر اوضاع امنیتی و سیاسی در عرصه اقتصادی نیز دچار مشکل شده است و در کنار آسیب روحی صدها سرباز اسرائیلی در طول جنگ، 300 نظامی دیگر این رژیم دچار قطع عضو و معلولیت شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، شبکه المنار در گزارشی به بررسی میزان خسارت‌های وارد شده به اسرائیل در جریان جنگ علیه فلسطین و لبنان پرداخته است.

بانک مرکزی اسرائیل در آخرین گزارش منتشر شده خود اعلام کرده که اقتصاد اسرائیل در نتیجه جنگ علیه فلسطین متحمل خسارت‌های مستقیم و جدی شده که میزان آن 3.5 میلیارد شِکِل (حدود 860 میلیون دلار) است.

این بانک اسرائیلی اعلام کرد که این میزان خسارت در مقایسه با خسارت‌هایی که اقتصاد اسرائیل در جنگ لبنان متحمل شده بسیار کم است.

بانک مرکزی اسرائیل این خبر را طی ارائه گزارش سالانه خود و تحت عنوان «تاثیر حملات نظامی بر فعالیت‌های اقتصادی» مطرح کرد.

در واقع این گزارش با ارزیابی‌هایی که پیشتر یک پایگاه پژوهشی اسرائیلی در خصوص میزان خسارت‌های اقتصادی مستقیم و غیرمستقیم اعلام کرده بود و آن را مبلغی حدود 12 میلیارد شِکِل دانسته بود، تفاوت دارد.

طبق این گزارش، بخش صادرات و تولیدات صنعتی و بخش صنایع اسرائیل طی جنگ اخیر علیه غزه ثبات نسبی خود را تا حدودی حفظ کرد اما مساله خسارت اصلی، خسارت در بخش تقاضا است نه عرضه، چراکه تقاضا درخصوص ارائه خدمات گردشگری و امکانات فردی بسیار کاهش پیدا کرده است.

طبق این گزارش، خسارت‌های وارد شده به صنعت گردشگری اسرائیل به دو میلیارد شِکِل رسیده و این بخش نقش بسیار مهمی را در اقتصاد اسرائیل ایفا می‌کند چراکه بخش گردشگری امکان ایجاد شغل برای بسیاری از کسانی که به عنوان کارگر با درآمد پایین در این بخش فعالیت می‌کنند و شغل دیگری ندارند، فراهم می‌کند.

در این گزارش به این مساله اشاره شده که با وجود ارائه جنگ‌های اسرائیل علیه غزه و توقف موقتی فعالیت‌های بخش شرکت‌های هواپیمایی خارجی، بخش گردشگری به اندازه آنچه که در جنگ دوم با لبنان اتفاق افتاد، آنقدرها هم متحمل خسارت نشد.

این بانک اسرائیلی در گزارش خود به بررسی و مقایسه تاثیرات اقتصادی عملیات صخره سخت غزه و حملات نظامی اسرائیل در لبنان آن هم در سال 2006 و 2008 میلادی پرداخت.

بنابر این گزارش، جنگ دوم لبنان بهترین شاخص برای مقایسه با جنگ اخیر اسرائیل علیه غزه است اما نقطه تفاوت آنها این است که عملیات لبنان در جبهه شمالی اما دیگری در غزه اتفاق افتاد.

جنگ دوم لبنان 34 روز طی دو ماه اتفاق افتاد اما جنگ غزه زیاد طول نکشید و تاثیر آن بر اقتصاد اسرائیل بسیار ناچیز و محدود بود.

بانک مرکزی اعلام کرد که تاثیر درگیری‌های مسلحانه در غزه بر تولیدات صنایع اسرائیل بسیار زیاد نبود و به همین خاطر تاثیر منفی زیادی روی صادرات مکانیزه اسرائیل نداشت این در حالی است که جنگ دوم لبنان به خاطر متمرکز بودن بیشتر صنایع در خلیج حیفا تاثیرات بسیار منفی روی صنایع و تولیدات نفتی و شیمیایی بر جای گذاشت.

بانک مرکزی اسرائیل در گزارش خود اعلام کرد که بخش امکانات فردی اسرائیل در جنگ لبنان متحمل خسارت زیادی نشد در حالی که میزان خسارت در این زمینه در جنگ غزه بسیار بیشتر بود. چراکه مدت‌زمان جنگ در غزه بسیار طولانی‌تر بود و در حقیقت موشک‌های حماس تا شهرک‌های بزرگ در اسرائیل رسید که این مساله و تخریب‌های ناشی از آن باعث کاهش چشمگیر خدمات و امکانات لازم به ویژه کاهش برخورداری اسرائیلی‌ها از سوخت مورد نیاز شد.

همین مساله موجب شد میزان رفت و آمد مردم به رستوران‌ها و مراکز خدماتی و هتل‌ها طی این دو ماهی که جنگ رخ داد، بسیار کم شود.

در واقع این بانک اسرائیلی در گزارش خود به هزینه‌های کلی و بسیار زیادی که در جنگ‌ها متحمل آن شده اشاره‌ای نکرده است. هزینه‌هایی که یا به دلیل افزایش هزینه‌های جنگی و یا هزینه‌های مربوط به انتقال شهرک‌نشینان به مکان دیگر ایجاد شده است.

پس از پایان جنگ، وزارت دارایی اسرائیل 3.60 میلیارد شِکِل به منظور جبران خسارت‌های جنگ به ارتش اسرائیل پرداخت اما ارتش به منظور جبران خسارت‌های خود و کاهش ذخایر جنگی‌اش مبلغ 9 میلیارد شکل را از این وزارتخانه خواستار شد.

انتهای پیام

کد N771193