رونمایی اوکراین از پیش نویس لایحه‌های خودمختاری جدایی طلبان

دولت اوکراین در راستای اجرای توافق آتش بس فوریه، به زودی لایحه‌های اعطای خود مختاری به بخش‌هایی از مناطق جدایی طلب شرقی را به رای می‌گذارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، پترو پوروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین این لایحه‌ها را تقدیم پارلمان کرده است. این لایحه‌ها در راستای تعهدات کی‌یف در معاهده آتش بس مینسک است که در 12 فوریه به امضا رسید.

جدایی طلبان اوکراینی مستقردر شرق به از سرگیری درگیری‌ها تهدید کرده‌اند مگر اینکه کی یف به وعده‌هایی که در جریان معاهده آتش بس داده است از جمله خودمختاری بیشتر عمل کند. این لایحه‌ها تاکید دارد که مناطق تحت کنترل شبه نظامیان در دونتسک و لوهانسک در شرق به "وضعیت ویژه" دست خواهند یافت و طبق آن روس زبانان امتیازات جدیدی می‌گیرند و احتمال افزایش همکاری با روسیه وجود دارد. با این حال اعطای "وضعیت ویژه" مستلزم برگزاری انتخاباتی طبق قوانین اوکراین و طبق نظارت بین‌المللی است.

در لایحه پترو پوروشنکو آمده است، تمام گروه‌های مسلح باید خلع سلاح شده و یا اوکراین را ترک کنند و رسانه اوکراین نیز برای فعالیت در این منطقه مجاز خواهد بود.

کی‌یف طبق مفاد آتش ‌بس مینسک به اقداماتی از جمله به رسمیت شناختن رسمی وضعیت ویژه مناطق تحت کنترل جمهوری‌های خودخوانده دونتسک و لوهانسک ملزم شده است. معاهده آتش بس از 15 فوریه اجرایی شد، دولت اوکراین یک ماه زمان در اختیار داشت تا مناطق ویژه را مشخص کرده و گفت‌وگوها درباره انتخابات محلی را آغاز کند.

رئیس پارلمان اوکراین نیز اعلام کرد که قانون گذاران کشورش طی روزهای آتی در این راه رای گیری انجام می‌دهند.

انتهای پیام

کد N771158