زمزمه‌هایی از دخالت نظامی اروپا در لیبی

لیبی

موگرینی اعلام کرد: در صورت دستیابی گروه‌های مختلف لیبی به توافق آتش‌بس وزیران خارجه اتحادیه اروپا در حال تدوین پیشنهاداتی برای اعزام هیاتی امنیتی از سوی این اتحادیه برای نظارت بر این آتش‌بس هستند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری الجزیره، در بیانیه‌ای که در پایان نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل منتشر شد، آمده است: به محض برقراری توافق میان گروه‌های مختلف لیبی و توافق برای ایجاد دولت متحد ملی و دیگر مناسبات امنیتی مربوطه اتحادیه اروپا جهت تقویت حمایت خود از لیبی و اجرای موفق توافق‌ها آماده است.

وزرای این اتحادیه، درخواست فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجه این اتحادیه مبنی بر اعزام هیاتی امنیتی به لیبی را تایید اما از ارائه جزئیات در این مرحله خودداری کردند.

موگرینی با اشاره به اینکه کشتی‌های اتحادیه اروپا می‌توانند به ممنوعیت ارسال سلاح به لیبی کمک کنند پیشنهاد داد: در صورت موفقیت آمیز بودن مذاکرات لیبی گروهی از این اتحادیه برای نظارت بر روند آتش بس در این کشور و حمایت از فرودگاه‌ها و دیگر تاسیسات زیربنایی به لیبی اعزام شوند.

سیاست امنیتی مشترک اتحادیه اروپا هماهنگی تلاش‌های امنیتی کشورهای عضو را فراهم کرده که اجازه عملیات کمک کننده محدود را نظیر آنچه که در بالکان و آفریقای مرکزی انجام شد، می‌دهد.

موگرینی بر لزوم تحقق پیشرفت در این زمینه تاکید و از خطرات امنیتی وضعیت لیبی بر اروپا صحبت کرد و گفت: بزودی سران اتحادیه اروپا را در جریان نتایج مذاکرات وزیران خارجه قرار خواهم داد.

همچنین وی قصد دارد گام‌های ملموسی را در نشست وزیران خارجه در آوریل آینده مطرح کند.

در این راستا دونالد تاسک، رئیس شورای اروپایی اعلام کرد که عملیات نظامی اروپا در لیبی بعید نیست اما باید هماهنگ با طرحی طولانی مدت برای برقراری ثبات در این کشور باشد.

او در مصاحبه با رسانه‌های اروپایی گفت: این مساله با موافقت شورای امنیت صورت می‌گیرد.

تاسک تصریح کرد: تجربه چهار سال قبل نشان داد که ما این بار نیازمند طرحی طولانی مدت و فراتر از طرح نظامی هستیم و این مساله را واشنگتن نیز درک کرده است.

این مقام اروپایی عنوان داشت که به همراه موگرینی بعد از اجلاس سران اروپا در پنجشنبه و جمعه آتی برای بررسی اوضاع لیبی به کشورهای منطقه سفر خواهد کرد.

پائولو جنتلونی، وزیر خارجه ایتالیا نیز گفت: اعزام افسران پلیس اروپایی به لیبی اهمیت بسیاری خواهد داشت.

در واقع ایتالیا می‌خواهد این اتحادیه مانع از ورود هزاران مهاجر از طریق دریای مدیترانه به سواحل این کشور شود.

در بیانیه وزارت خارجه اتحادیه اروپا آمده است که نمی‌توان پذیرفت که باز هم پناهندگانی که لیبی را ترک می‌کنند جان خود را در دریا از دست بدهند.

اسپانیا نیز از اتحادیه اروپا خواست در صورتی که مذاکرات حل بحران سیاسی در لیبی شکست خورد، این اتحادیه ممنوعیت خرید و فروش نفت را اجرا و حساب‌های بانک مرکزی لیبی را بلوکه کند.

خوزه مانوئل گارسیا مارگالو، وزیر خارجه اسپانیا در جمع خبرنگاران گفت: تشکیل دولت ملی لیبی آخرین امید برای راه حل مسالمت آمیز در این کشور است و در صورتی که این مذاکرات شکست بخورد، اتحادیه باید طرف‌های مختلف را مجبور به بازگشت به میز مذاکرات کند.

مارگالو افزود: باید اقداماتی در راستای بلوکه کردن حساب‌های بانک مرکزی و ممنوعیت خرید و فروش نفت در پیش گیریم تا به همه طرف‌های لیبیایی بفهمانیم رشد اقتصادی جز با ثبات سیاسی ممکن نیست.

از سوی دیگر، گروه تروریستی داعش 20 تن از کادر خارجی بیمارستان شهر سرت را که تابعیت اوکراینی و فیلیپینی داشتند، ربود و ساعاتی بعد بدون هیچ درخواستی آنان را آزاد کرد.

منابع محل در شهر سرت اعلام کردند: گروه تروریستی داعش 20 پرستار خارجی را از یکی از بیمارستان‌های شهر ربود.

به گزارش شبکه تلویزیونی العربیه، اعضای داعش این پرستاران را که فیلیپینی و اوکراینی بودند، از یکی از بیمارستان‌های شهر سرت ربودند.

به گزارش شبکه خبری الجزیره، نیروهای وابسته به ستاد کل ارتش کنگره ملی لیبی برای حمله به مرکز شهر سرت واقع در شرق طرابلس و به دست گرفتن کنترل پایگاه‌های داعش آماده هستند. این در حالی است که ده‌ها خانواده لیبیایی از ترس آغاز این عملیات و نبردهای احتمالی از منطقه فرار کردند.

نیروهای گردان 166 پیاده نظام وابسته به ستاد کل ارتش و یگانی از عملیات الشرق در پایگاه هوایی القرضابیه، واقع در جنوب شرق سرت گرد هم آمده‌اند.

این نیروها با ورود حمایت نظامی برای آغاز عملیات از سه محور آماده هستند و تنها مساله‌ای که این عملیات را به تاخیر انداخته بیم آنان از به خطر افتادن جان شهروندان و آسیب دیدن منازل مسکونی و تاسیسات حیاتی شهر است.

خبرگزاری رویترز نیز به نقل از شاهدان عینی اعلام کرد: ده‌ها خانواده از شهر سرت گریخته‌ و به سمت غرب و در امتداد ساحل به سوی شهر مصراته رفته‌اند.

یکی از ساکنان بومی شهر سرت که در حال ترک شهر بود، گفت: اعضای داعش به آنها ابلاغ کرده‌اند طی چند روز آینده نبردها آغاز می‌شود و کمک‌های سوختی در شهر کاهش می‌یابد و بیشتر فروشگاه‌ها تعطیل می‌شوند.

مکولا ناهورنی، سفیر اوکراین در لیبی نیز اعلام کرد: 15 اوکراینی ربوده شده که از کارد پزشکی و پرستاری بودند بعد از ظهر روز دوشنبه چند ساعت پس از ربوده شدن آزاد شدند.

ناهورنی به خبرگزاری آناتولی ترکیه با اشاره به اینکه آزادسازی این 15 پزشک و پرستار براساس هیچ گونه مذاکره یا معامله‌ای انجام شده گفت: آدم ربایان با مقامات اوکراینی تماس نگرفتند و یا از آنان هیچ درخواستی مثل آزادسازی افراد ربوده شده نداشتند.

اعضای داعش ساختمان‌های دولتی و بیمارستان شهر سرت را در کنترل خود گرفته‌اند و به تازگی در درگیری‌ها 22 تن از دو طرف کشته شدند.

به گزارش شبکه خبری الجزیره در میان کشته‌ها، اعضای خارجی داعش هم به چشم می‌خورند.

عمر السنکی، وزیر کشور لیبی در مصاحبه‌ای مطبوعاتی اعلام کرد: از روز اول برکناری‌اش در ماه فوریه گذشته، البیضا که دولت انتقالی آن را به صورت موقت در یک سال گذشته مرکز خود قرار داده بود و شبه نظامیان تندروی فجر لیبی بر شهر کنترل یافته‌اند کار خود را به صورت عادی در دفتر خود در این شهر انجام می‌دهند.

السنکی، افزود: من حتی یک روز کار خود را رها نمی‌کنم و حکم نخست وزیر را به رسمیت نمی‌شناسم و به همین دلیل به کار خود در البیضا ادامه می‌دهم و این تنها پارلمان است که صلاحیت عزل و یا تعیین وزرا را در کابینه دارد.

انتهای پیام

کد N770983