کمک 50 میلیون دلاری عربستان به مسلمانان میانمار

سیاسی

عربستان از ادامه تجاوزها، خشونت و نقض حقوق بشر علیه اقلیت مسلمانان میانمار اظهار تاسف کرد و از مقامات این کشور خواست تا برای بهبود اوضاع این اقلیت تمام تلاش خود را بکنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از روزنامه مصری الیوم السابع، عبدالعزیز بن علی العقلاء، عضو هیات حقوق بشر عربستان که در نشست حقوق بشری سازمان ملل شرکت کرده گفت: پس از بررسی گزارش‌ها از وضعیت حقوق بشر در میانمار و پس از سفر به این کشور که برای بررسی اوضاع مهاجران و اقلیت مسلمان میانمار انجام شد، متوجه شدم که در اوضاع آنان هیچ بهبود قابل ملاحظه‌ای حاصل نشده است.

وی گفت: ریاض معتقد است که این‌گونه تجاوزها به حقوق مسلمانان میانمار به افزایش خشونت و کشتار و رعب و وحشت منجر می‌شود و اصلاحات دولت به ضرر اقلیت مسلمان که بیشتر آنها تابعیت ندارند خواهد بود. آنها به خاطر تصمیم مقامات میانمار و گرفتن کارت شناسایی متحمل ضرر بسیاری می‌شوند.

بن علی، ضمن ابراز نگرانی عربستان از تبعیض نژادی در حق مسلمانان میانمار که تنها به خاطر مسلمان بودنشان با آن مواجه‌اند، اعلام کرد که این‌گونه تبعیض نژادی منجر می‌شود تا آنها فرصت همزیستی مسالمت‌آمیز در کنار دیگر شهروندان را از دست بدهند و این مساله اقدامی خطرناک علیه ارزش‌های انسانی، آزادی و تنوع فرهنگی در کشور به شمار می‌رود.

وی تصریح کرد: تبعیض نژادی باعث ایجاد نفرت میان مردم جامعه و ایجاد درگیری میان آنها می‌شود و با تلاش‌هایی که برای تحکیم مذاکرات و تفاهم میان ملت صورت گرفته، منافات دارد.

عربستان از دولت میانمار خواست تا از طریق عملی کردن مفاد یادداشت تفاهم سازمان همکاری اسلامی و طرحی که به منظور ارائه کمک‌های بشردوستانه و ایجاد زیرساخت‌های حیاتی در میانمار مانند مدارس و بیمارستان‌ها آن هم در مناطقی که مسلمانان میانمار حضور دارند، طراحی شده برای افزایش سطح تفاهم و همزیستی میان طیف‌های مختلف جامعه تلاش خود را دوچندان کند.

عربستان در نشست سازمان ملل اعلام کرد که به منظور احیای زیرساخت‌های حیاتی و ضروری برای اقلیت مسلمانان میانمار مبلغ 50 میلیون دلار اختصاص داد.

انتهای پیام

کد N770915