هشدار رئیس شورای اروپا به دیوید کامرون

رئیس شورای اروپا با هشدار نسبت به طرح‌های نخست‌وزیر انگلیس برای اصلاح «معاهده لیسبون» اتحادیه اروپا به منظور ایجاد توافق‌هایی جدید برای لندن در اروپا، گفت: این اقدامات از هر نظر، عملیات غیرممکن است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دونالد تاسک، رئیس شورای اروپا در مصاحبه با روزنامه گاردین گفت: احساس من این است که تغییر توافق لیسبون، چیزی نزدیک به عملیات غیرممکن است چراکه این نه‌تنها به منطق بلکه به مباحثه خوب مرتبط است. ما در روند تایید به اتفاق‌نظر میان 28 کشور عضو در پارلمان اروپا و 28 پارلمان ملی کشورها نیاز داریم.

با این حال این رهبر سابق لهستان تاکید کرد: من برای کمک به دیوید کامرون (نخست‌وزیر انگلیس) آماده‌ام. شکی ندارم که ما باید در چهارچوب منطقی و محدود کمک کنیم. ما باید به دیوید کامرون کمک کنیم چراکه وی حامی اروپاست. زمانی که بحث تغییر معاهده پیش می‌آید، من تردید می‌کنم.

کامرون وعده داده است که چنانچه بار دیگر در انتخابات پارلمانی ماه مه به عنوان نخست‌وزیر انتخاب شد، درباره عضویت انگلیس در اتحادیه اروپا باز هم مذاکره کرده و خصوصاً برنامه‌هایی را برای کنترل شدیدتر مهاجران ارائه کند و رفراندومی را تا سال 2017 برای خروج و یا ماندن در اتحادیه اروپا در دستور کار داشته باشد.

کمتر از سه ماه دیگر به انتخابات پارلمانی انگلیس باقی مانده است و چنانچه کامرون بار دیگر در سمت نخست‌وزیری انتخاب شود، لیست مورد نظرش را به بروکسل ارائه کرده و بیان می‌کند که انگلیس به چه چیزهایی نیاز دارد تا در رفراندومی که لندن را در اتحادیه اروپا نگه می‌دارد، پیروز شود.

دولت کامرون مرتبا خواستار گشایش مجدد معاهده لیسبون اتحادیه اروپاست تا بتواند تغییرات مورد نظرش را اعمال کند و معتقد است که این معاهده باید بازنویسی شود تا بتواند همبستگی سیاسی بیشتری را در حوزه یوروی بحران‌زده ایجاد کند.

سخنان رهبر انگلیس به کارکرد اتحادیه اروپا اشاره دارد که بر پایه موازین پیمان‌های اساسی است. پیمان اساسی، عهدنامه‌ای بین‌المللی است که توسط کشورهای عضو امضاء می‌شود و کلیه دولت‌های عضو اتحادیه اروپا باید مفاد پیمان اساسی را رعایت کنند. به همین دلیل، اتحادیه اروپا فقط در مناطقی اعمال قدرت دارد که به موجب پیمان اساسی به آن اختیار داده شده باشد. در صورت لزوم، در پیمان‌های اساسی تجدیدنظر و اصلاح به عمل می‌آید. درباره پیمان‌های اساسی و اصلاحات آن، کشورهای عضو به اتفاق نظر تصمیم می‌گیرند.

در پیمان اساسی، ارزش‌ها و اصول اتحادیه اروپا درج شده است. در همین پیمان وظایف و شیوه تصمیم‌گیری اتحادیه اروپا نیز قید گردیده است. علاوه بر این‌ها، روابط بین اتحادیه اروپا و کشورهای عضو و حدود اختیارات هر کدام در پیمان نامه اساسی معین شده‌اند.

آخرین پیمان اساسی اتحادیه اروپا در سال 2007 میلادی در لیسبون منعقد شد. پیمان لیسبون در سال 2009 میلادی به اجرا درآمد. پیمان اساسی جدید، به اتحادیه اروپا اختیار داد که معاهدات بین‌المللی را نیز منعقد کند. هدف این بود که بازار مشترک اروپا در اتحادیه اروپا ادغام گردد تا به این ترتیب فقط یک سازمان نقش اجرائی را عهده‌دار باشد. بعد از انعقاد پیمان لیسبون، در تاریخ اول دسامبر سال 2009 میلادی، به کار بازار مشترک اروپا خاتمه داده شد. با این حال ایجاد تغییرات در این معاهده اتحادیه اروپا از نظر دونالد تاسک غیر ممکن به نظر می‌رسد.

حملات نخست‌وزیر انگلیس به قانون جابجایی آزادانه کارگران در حوزه اتحادیه اروپا و زیر سوال بردن قوانین مهاجرت خصوصا در شرق اروپا به کانون توجه سیاستمداران و نارضایتی بسیاری از آنها انجامیده است.

دیوید کامرون می‌خواهد که رفراندومی را سال 2017 برگزار کند تا تکلیف ماندن و یا خروج در اتحادیه اروپا مشخص شود. با این حال وی امید دارد که در رابطه با آنچه که «معاهده بهتر برای انگلیس» می‌خواند، وارد مذاکره شود. اما مرتبا به نخست‌وزیر انگلیس گفته شده که اروپایی‌ها تمایلی به بازگشایی معاهده لیسبون ندارند و انتظار نمی‌رود که چنین اقدامی با حمایت اکثریت اروپا از جمله آلمان‌ها مواجه شود.

انتهای پیام

کد N770590