انتقاد قره‌شیخلو از وضع نامطلوب آشنایی کارکنان دستگاه‌های فرهنگی با قرآن

قرآن کريم,سازمان دارالقران

رئیس شورای سیاستگذاری توسعه فعالیت‌های قرآنی دستگاه‌های فرهنگی کشور با اشاره به نتایج حاصل از مسابقات تسنیم گفت: سطح آشنایی کارکنان دستگاه‌های فرهنگی کشور با قرآن قابل قبول نیست.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، نخستین جلسه شورای سیاستگذاری توسعه فعالیت‌های قرآنی دستگاه‌های فرهنگی کشور در سازمان دارالقرآن‌الکریم، محل دبیرخانه دائمی این شورا تشکیل شد.

آئین‌نامه تشکیل شورای سیاستگذاری توسعه فعالیت‌های قرآنی دستگاه‌های فرهنگی کشور شهریورماه سال جاری به تأیید کارگروه تبلیغ دینی دفتر مقام معظم رهبری رسید و ریاست این شورا نیز به رئیس سازمان دارالقرآن الکریم واگذار شد.

مهدی قره‌شیخلو رئیس این شورا در ابتدای جلسه، میزان تخلق کارکنان دستگاه‌های فرهنگی به اخلاق و فضائل قرآنی را در ارتباط مستقیم با توفیق آنها در کار فرهنگی دانست و گفت: واقعیت این است که سه دوره برگزاری مسابقات قرآنی تسنیم به ما نشان داد که سطح آشنایی کارکنان دستگاه‌های فرهنگی کشور با قرآن قابل قبول نیست.

وی تشکیل شورای سیاستگذاری فعالیت‌های قرآنی دستگاه‌های فرهنگی کشور را از ثمرات مسابقات تسنیم دانست و افزود: باتوجه به نیاز کارکنان و دستگاه‌های فرهنگی کشور و خانواده‌های آنها به انس بیشتر با قرآن‌کریم پیشنهاد ما فراگیر‌تر از مسابقات تسنیم و معطوف به فعالیت زیربنایی در این رابطه است.

رئیس سازمان دارالقرآن‌الکریم پیرو ارزیابی خود از سطح آشنایی فعالان فرهنگی کشور با قرآن‌کریم از عدم شرکت حتی یکی از کارکنان برخی از دستگاه‌های فرهنگی کشور در رقابت‌های قرآنی تسنیم اظهار گلایه کرد و گفت: این در حالی است که رشته‌هایی مانند قرائت تحقیق و حفظ کل قرآن از این مسابقات حذف شد تا با نگاهی عمومی‌تر نسبت به رقابت‌های قرآنی، سطح مشارکت در آن را افزایش دهیم.

وی با اشاره به کثرت جمعیت شاغلان در دستگاه‌های فرهنگی کشور افزود: نخستین دوره مسابقات تسنیم با مشارکت 4 هزار 200 نفر از کارکنان کلید خورد اما متأسفانه این آمار با وجود افزودن همسران و فرزندان آنها به مسابقات در سومین دوره آن نهایتا به 5 هزار و 571 نفر افزایش یافت و این در حالی است که سازمان صدا و سیما به عنوان یکی از این دستگاه‌ها به تنهایی بیش از 35 هزار پرسنل دارد.

رئیس شورای سیاستگذاری توسعه فعالیت‌های قرآنی دستگاه‌های فرهنگی کشور، اطلاع‌رسانی ضعیف را یکی از دلایل عدم استقبال مناسب از این فعالیت قرآنی دانست و خواستار بررسی نحوه ارتباط مؤثر با کارکنان هریک از دستگاه‌ها توسط این شورا شد.

قره‌شیخلو همچنین از لزوم مشارکت مدیران دستگاه‌های فرهنگی در فعالیت‌های قرآنی سخن گفت و تصریح کرد: مدیران فرهنگی نیز بی‌نیاز از افزایش اطلاعات قرآنی نیستند.

در این جلسه که با حضور نمایندگانی از سازمان صدا و سیما، سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، سازمان تبلیغات اسلامی، شورای توسعه فرهنگ قرآنی، بنیاد شهید، آستان قدس رضوی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد؛ مطالبی در خصوص لزوم اهتمام بیش از پیش رؤسا و کارکنان دستگاه‌های فرهنگی کشور در فعالیت‌های قرآنی، ضمانت اجرایی مصوبات شورای سیاستگذاری فعالیت‌های قرآنی دستگاه‌های فرهنگی، تعیین اهداف و تحقق گام به گام آنها، ارتباطی مؤثر با کارکنان دستگاه‌های فرهنگی، درنظر گرفتن امتیازات اداری برای فعالان قرآنی دستگاه‌ها، توجه بیشتر به هدایای طرح‌های قرآنی به عنوان مشوق و محرک، تعیین منابع و متون مناسب برای آموزش‌ها و مسابقات و برنامه‌ریزی برای سطوح مختلف شاغلان در این دستگاه‌ها مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

باتوجه به مشارکت گسترده‌تر دستگاه‌های دارای بخش قرآنی در مسابقات تسنیم، در این جلسه مقرر شد تا بخش‌ها و فعالیت‌های قرآنی دستگاه‌های فرهنگی کشور طی مکاتبه‌ای با آنها احصا و گزارشی از آن تهیه شود.

در این جلسه، تشکیل جلسات شورا در روز شنبه آخر هر ماه تصویب و تصمیم‌گیری برای نحوه ادامه مسابقات تسنیم به عنوان دستور جلسه بعدی شورای سیاستگذاری فعالیت‌های قرآنی دستگاه‌های فرهنگی کشور تعیین شد.

همچنین با تأکید اعضای شورا بر ادامه مسابقات تسنیم مقرر شد تا سازمان دارالقرآن‌الکریم با توجه به تجربیاتش در برگزاری این مسابقات، پیشنهاد خود را در خصوص شکل ادامه این مسابقات پیش از اتمام سال به دست اعضای شورا برساند.

در پایان این جلسه نیز اجرای سیاست‌های شورای توسعه فعالیت‌های قرآنی دستگاه‌های فرهنگی کشور توسط سازمان دارالقرآن‌الکریم به عنوان مجری مسابقات تسنیم مورد تأکید مهدی قره‌شیخلو رئیس این سازمان و رئیس شورای سیاستگذاری فعالیت‌های قرآنی قرار گرفت.

پایان پیام

کد N770450