هاشمی رفسنجانی: نگذاریم افکار مسموم گروه های مشکوک، در جامعه پخش شود

اکبر هاشمی رفسنجانی

تسنیم نوشت:

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: هوش اسلامی ایجاب می‌کند که نگذاریم گروه‌های مشکوک، افکار مسموم خود را در جامعه پخش کنند.

آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی در دیدار اعضای شورای مرکزی جمعیت فدائیان اسلام، آنان را انسان‌های مبارز مؤمن خواند و گفت: این گروه افتخار پیشتازی مبارزه با استبداد و استعمار را به نام خود در تاریخ ایران بعد از شهریور 20 ثبت کرده‌اند.

او اقدامات نظامی فدائیان اسلام را ناسازگار با کارهای تروریستی خواند و گفت: وقتی پس از اقدام‌های نظامی، می‌ایستادند و الله اکبر می‌گفتند، نشان از اعتقاد آنها به جهاد فی سبیل الله داشت.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با ارائه تحلیلی از اتفاقات تاریخی دهه 1320 و پیروزی مردم در ملی شدن صنعت نفت، ادامه داد: آن کارها مقدمه شروع نهضت روحانیت و پیروزی انقلاب اسلامی بود.

هاشمی رفسنجانی با بیان کارهای فدائیان اسلام در تاریخ و تأکید قرآن بر جایگاه سابقون، مخصوصاً آیه «ثُمَّ أَوْرَثْنَا الْكِتَابَ الَّذِینَ اصْطَفَیْنَا مِنْ عِبَادِنَا فَمِنْهُمْ ظَالِمٌ لِّنَفْسِهِ وَمِنْهُم مُّقْتَصِدٌ وَمِنْهُمْ سَابِقٌ بِالْخَیْرَاتِ» گفت: فدائیان اسلام از مصادیق تمجیدهای قرآنی هستند که بزرگان و رهبران آنها شهید شدند.

او با اشاره به سرعت تغییرات اجتماعی و فرهنگی در سایه انفجار اطلاعات و گسترش لوازم اطلاع‌رسانی و گذر علم از مرزهای جغرافیایی یادآور شد: نباید بگذاریم کسانی با تعصبات، فرصت طلبی و کینه‌ها، پس رفت از افکار امام(ره) و شاگردانش را تبلیغ کنند که متأسفانه گاهی تریبون هم در اختیارشان قرار می‌گیرد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با یادآوری اتفاقات چند سال اخیر کشورهای اسلامی و میدان گرفتن تندروها که هنری جز کشتن انسان‌ها و ویرانی خانه‌های مردم ندارند، گفت: استعمار و استبداد وقتی هوشیاری مردم را می‌بینند، به تندروها دل می‌بندند که می‌دانند مردم مسلمان ذاتاً معتدل و میانه‌رو هستند و امنیت اجتماعی و آسایش مردم را بر هم می‌زنند.

هاشمی رفسنجانی، داعش را با عنوان دروغین «دولت اسلامی» بلای جان مسلمانان شیعه و سنی توصیف کرد و تأکید کرد: تعصب و تندروی، دیده عقل را کور می‌کند تا جایی که قتل پیروان مذهبی و عملیات انتحاری را کلید در بهشت می‌دانند.

او با ابراز تأسف از حمایت بعضی از بزرگان اسلامی در داخل و خارج از کشور از گروه‌های مشکوک و نوظهور، گفت: هوش اسلامی ایجاب می‌کند که نگذاریم این گروه‌ها افکار مسموم خود را در جامعه پخش کنند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، انحراف سیاسی و مذهبی از انقلاب اسلامی و اصل اسلام را برای کشور‌های اسلامی خطرناک دانست و گفت: تفرقه‌انگیزی اساس برنامه‌ها و کارهای آنهاست.

در آغاز این دیدار محمد مهدی عبد خدایی رئیس جمعیت فدائیان اسلام، با یادآوری اتفاقات سال‌های فعالیت فدائیان اسلام، به بیان خاطراتی از قتل رزم آرا، ملی کردن نفت، ترور کسروی، پیمان نظامی بغداد، 15 خرداد، تبعید امام (ره) و زندانی شدن بزرگان نظام از جمله هاشمی رفسنجانی اشاره کرد و گفت: بزرگان کشور می‌دانند که هاشمی رفسنجانی در جریان مبارزه چه زحماتی کشیده‌اند.

حجت‌الاسلام سید مهدی طباطبایی نیز در سخنانی با ابراز تأسف از افزایش فضای غیراخلاقی در رسانه‌های نوشتاری، دیداری و گفتاری کشور، گفت: مسئولان باید توجه داشته باشند که مردم با شعور ایران، با زیرکی این فضا را رصد می‌کنند.

حجت الاسلام والمسلمین شبیری و آقای طاهری نیز به بیان دیدگاه‌های خویش در خصوص مسایل دینی و اسلامی پرداختند.

 


23231

 

کد N770423