ْآغاز مذاکرات وزیران خارجه ایران و آمریکا

مذاکرات وزیران خارجه ایران و آمریکا با حضور هیات‌های مذاکره‌کننده دو طرف در لوزان سوئیس آغاز شد.

به گزارش خبرنگار انرژی هسته‌ای خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دیپلمات‌های ایران و آمریکا از روز یکشنبه بار دیگر برای رسیدن به تفاهم سیاسی و حل اختلافات سیاسی و فنی باقیمانده در شهر لوزان سوئیس گرد آمدند.

در مذاکرات امروز علی‌اکبر صالحی و معاونان ظریف و نیز حسین فریدون، دستیار ویژه رئیس جمهور حضور دارند.

قرار است در ادامه مذاکرات محمد جواد ظریف بعد از ظهر روز دوشنبه برای دیدار با همتایان اروپایی‌اش در گروه 1+5 به میزبانی فدریکا موگرینی رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا به بروکسل برود.

بر اساس پیش بینی‌ها به نظر می‌آید دو طرف تلاش دارند تا در این دوره از مذاکرات در حالی که با پایان ماه مارس( 10 فروردین ) حدود 2 هفته باقی است شرایط را برای رسیدن به تفاهم سیاسی و آغاز تدوین متن توافق جامع فراهم کنند. با این حال همچنان اختلافات فنی و سیاسی میان دو طرف به طور کامل حل نشده است. از طرفی به نظر می‌آید سه کشور اروپایی به ویژه فرانسه، به روال گذشته کارشکنی‌هایی را در مسیر مذاکرات صورت می‌دهند که ممکن است رسیدن به تفاهم در این دور از مذاکرات را در هاله‌ای از ابهام ببرند.

به گزارش ایسنا، سید عباس عراقچی اخیرا در گفت‌وگویی اعلام کرده است که 11 فروردین یعنی بعد از پایان ماه مارس می‌توانیم اعلام کنیم که به توافق جامع دست پیدا می‌کنیم یا خیر. از طرفی جان کری اخیرا گفته است که مذاکرات این هفته در لوزان از حساسیت بالایی برخوردار است.

انتهای پیام

کد N770158