آمریکا اولین صادرکننده و هند اولین وارد کننده سلاح در جهان

اندیشکده صلح در استکهلم امروز (دوشنبه) در گزارشی اعلام کرد: آمریکا با 31 درصد از صادرات جهانی تسلیحات غیراتمی نخسین و پس از آن روسیه با 27 درصد دومین صادر کننده تسلیحات جهان هستند، چین با پیشی گرفتن از آلمان و فرانسه به سومین صادر کننده تسلیحات جهان تبدیل شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، موسسه بین‌المللی تحقیقات صلح استکهلم در گزارش سالانه خود آورده است: میزان تجارت چند میلیارد دلاری تسلیحات جهان در پنج سال گذشته بین سال‌های 2010 تا 2014 میلادی 16 درصد افزایش داشته است.

چین با پنج درصد از صادرات جهانی تسلیحات غیراتمی سومین و پس از آن با اختلاف بسیار اندکی آلمان در مقام چهارم و فرانسه پنجمین صادرکننده تسلیحات جهان هستند.

در بین واردکنندگان سلاح، هند با خرید 15 درصد از کل تسلیحات در جایگاه نخست و پس از آن عربستان سعودی و چین با خرید 5 درصد به ترتیب در جایگاه‌های دوم و سوم قرار گرفتند.

سه کشور آسیایی که بیش از دو سوم از صادرات چین را خریداری کردند، شامل پاکستان با خرید 41 درصد از کل تسلیحات صادراتی پکن و پس از آن بنگلادش و میانمار بودند. پکن همچنین در این دوره 18 مشتری در بین کشورهای آفریقایی داشت.

اصلی‌ترین مشتری تسلیحات روسیه، هند، اصلی‌ترین وارد کننده تسلیحات جهان است که 70 درصد از تسلیحات خریداری شده‌اش از روسیه تامین می‌شود.

آمریکا در این مدت متنوع‌ترین مشتری را داشت. کره جنوبی با خریداری 9 درصد از کل صادرات تسلیحاتی آمریکا، اصلی‌ترین مشتری این کشور محسوب می‌شد.

در میان این پنج تامین کننده اصلی سلاح، فروش چین نسبت به آمار پنج سال قبلی 143 درصد افزایش داشته است. اوکراین و روسیه نیز در صادرات تسلیحات با افزایش مواجه شده بود در حالی که سیر صادراتی آلمان و فرانسه نزولی بوده است.

موسسه بین‌المللی تحقیقات صلح استکهلم گفت، این آمار بیانگر حجم محموله‌های ارسالی تسلیحات است نه ارزش مالی این توافقات.

این موسسه افزود: واردات تسلیحاتی آفریقا نیز در این دوره 45 درصد افزایش یافته است. الجزایر بزرگترین وارد کننده تسلیحاتی در آفریقا و پس از آن مراکش بود.

کامرون و نیجریه در این مدت به منظور برآورده کردن نیازهای تسلیحاتی خود برای مبارزه با گروه شبه نظامی بوکوحرام، تسلیحات خود را از کشورهای مختلف دریافت کردند.

انتهای پیام

کد N770123