وزیر خارجه اوکراین: از فرصت ایجاد شده برای برقراری صلح باید استفاده کنیم

وزیر امور خارجه اوکراین در مصاحبه با یک روزنامه روسی گفت، کی‌یف آماده استفاده از فرصتی یگانه برای پایان دادن به درگیری‌ها و برقراری صلح در جنوب شرق اوکراین است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، "پاولو کلیمکین"، وزیر امور خارجه اوکراین به روزنامه کمرسانت چاپ روسیه گفت: ما فرصتی یگانه برای برقراری صلح داریم و باید این کار را انجام دهیم. ما آماده انجام این مهم هستیم.

توافق صلح مینسک میان کی‌یف و جمهوری‌های خودخوانده لوهانسک و دونتسک پس از 16 سال مذاکره میان رهبران روسیه، اوکراین،آلمان و فرانسه در مینسک، پایتخت بلاروس به امضا رسید و هدفش پایان دادن به درگیری‌ها در جنوب شرق اوکراین است.

وزیر امور خارجه اوکراین با اشاره به سه مورد از مفاد این توافقنامه گفت: به عقیده من در اوضاع کنونی هم باید برای نزدیک شدن به صلح تلاش کرد. در ابتدای امر توافق آتش‌بس باید برقرار شود. در مرحله دوم، تمامی تسلیحات سنگین باید از مناطق درگیر خارج شود و از این عقب‌نشینی و خروج نباید به عنوان راهی برای مزیت‌ها و برتری‌های تاکتیکی مورد استفاده قرار گیرد و در نهایت، هر دو باید نسبت به یکدیگر اعتماد داشته باشند و به فعالیت‌های گروه‌های نظارتی سازمان امنیت و همکاری اروپا اعتماد کنند.

وی درباره نظارت این سازمان بر منطقه درگیر جنوب شرق اوکراین سخن گفت و تاکید کرد که باید به این ناظران نشان دهیم چگونه و از چه مناطقی تسلیحات سنگین خارج می‌شوند.

وزیر امور خارجه اوکراین ادامه داد: آنچه که اصلا ضرورتی برای انجامش دیده نمی‌شود، ایجاد یک نیروی مازاد ضربتی در منطقه دونتسک و لوهانسک یا جایگزینی تسلیحات قدیمی با جدید به جای خروج این تسلیحات است.

پاولو کلیمکین پیشتر درخواست اولیه به شورای امنیت سازمان ملل برای اعزام یک هیات صلح‌بان به جنوب شرق اوکراین ارائه کرده بود.

وی با اشاره به اینکه پترو پوروشنکو، رئیس‌جمهوری اوکراین قرار است درخواست رسمی را به شورای امنیت سازمان ملل ارائه کند، گفت: من قبلا درخواست اولیه‌ای را به شورای امنیت ارائه کردم و اکنون قرار است رئیس‌جمهور اوکراین رسما این کار را انجام دهد.

انتهای پیام

کد N770080