اتحادیه اروپا اعزام نیرو به لیبی را بررسی می‌کند

اتحادیه اروپا اعزام نیروی نظامی به لیبی را برای حمایت از دولت وحدت ملی احتمالی این کشور بررسی می‌کند. این طرح با تردید برخی دولت‌های اروپایی که درباره خطرهای این اقدام نگرانند، مواجه شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا امروز (دوشنبه) در بروکسل درباره پیشنهادی که احتمالا فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی این اتحادیه در خصوص اعزام نیرو به لیبی ارائه خواهد کرد، گفت‌وگو می‌کنند. در صورتی که مذاکرات زیر نظر سازمان ملل متحد درباره حل بحران سیاسی در لیبی نتیجه داشته باشد، موگرینی چنین پیشنهادی را به نشست بروکسل ارائه خواهد کرد.

درحال حاضر در لیبی به علت وجود دو دولت رقیب که هرکدام از آن‌ها با گروه‌های مسلح مختلف هم‌پیمان شده‌اند، هرج و مرج وجود دارد.

موگرینی پیشنهاد کرده است، در صورت موفقیت مذاکرات به رهبری برناردینو لیون، فرستاده سازمان ملل متحد به لیبی، اتحادیه اروپا برای نظارت بر آتش‌بس یا حمایت از فرودگاه‌ها و دیگر تاسیسات زیربنایی این کشور هیأتی به لیبی اعزام کند. وی همچنین پیشنهاد کرده است، کشتی‌های وابسته به اتحادیه اروپا به اجرای تحریم تسلیحاتی این کشور کمک کنند.

دیپلمات‌هایی در اتحادیه اروپا گفته‌اند، طرح‌های موگرینی ضرورت اعزام نیروهای نظامی به لیبی را که تروریست‌های داعش در آن حضور دارند، نشان می‌دهد.

یک مسئول بلندپایه در اتحادیه اروپا گفت، این اتحادیه اعزام تیم نظامی و غیرنظامی را بررسی خواهد کرد. دیپلمات‌های چند کشور عضو اتحادیه اروپا درباره شتابزدگی در اتخاذ این تصمیم ابراز نگرانی کرده‌اند.

یک دیپلمات که خواست نامش فاش نشود، گفت: ابتدا باید شاهد توافق باشیم، باید جزئیات درخواست سازمان ملل متحد را ببینیم و پس از آن خود را از نظر سیاسی به برنامه‌ریزی در این خصوص که بسیار خطرناک خواهد و ما را وارد کشوری ناآرام و غیرعادی خواهد کرد، ملزم کنیم.

انتهای پیام

کد N769837