جزئیات بیشتر در خصوص الحاق شبه جزیره کریمه از زبان پوتین

سیاسی

به دنبال پخش مستندی درباره تحولات مربوط به الحاق شبه‌جزیره کریمه به روسیه در سال 2014 تحت عنوان "کریمه. بازگشت به وطن"، جزئیات بیشتری درباره این رخداد مهم از زبان ولادیمیر پوتین منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، آندری کوندراشوف در فیلم مستندی تحت عنوان "کریمه. بازگشت به وطن" به چگونگی ملحق شدن منطقه شبه جزیره کریمه به خاک روسیه پس از 60 سال قرار داشتن تحت حاکمیت اوکراین می‌پردازد.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در مستند "کریمه. بازگشت به وطن" که امروز ( یکشنبه) ازشبکه اول تلویزیون روسیه پخش شد، اظهار می دارد: مسکو به رغم داشتن مجوز پارلمان، از ارسال سربازان خود به اوکراین خودداری کرد و تعداد پرسنل حاضر در پایگاه ارتش روسیه در کریمه نیز افزایش نیافت.

این در حالی است که شبه‌جزیره کریمه و شهر سواستوپل، پس از یک همه‌پرسی و با کسب رای موافق 96درصد از رای دهندگان، به خاک روسیه ملحق شدند.

ولادیمیر پوتین در ادامه گفت: واقعیت این است که ما حتی مجبور نشدیم از مجوز شورای فدراسیون روسیه(پارلمان) برای فرستادن سربازانمان به اوکراین استفاده کنیم. ما می‌توانستیم مطابق با توافق بین المللی مربوطه 20 هزار نفر در پایگاه نظامی خود در کریمه و حتی بیشتر از آن مستقر کنیم. حتی با در نظر گرفتن تعداد پرسنلی که ما اضافه کردیم، به تعداد 20 هزار نفر در این پایگاه نرسیدیم.

پوتین همچنین افزود که روسیه هیچ قوانینی را در جریان الحاق شبه‌جزیره کریمه به خاک این کشور نقض نکرده است.

پوتین در این مستند تاکید کرد: روسیه عمداً سیستم های متحرک دفاع ساحلی K-300P را در کریمه به نحوی مستقر کرد تا از فضا بتوان آن‌ها را مشاهده کرد.

وی گفت: این یک سیستم دفاعی است که از ساحل و اراضی حفاظت می‌کند. این یک سیستم تهاجمی نیست بلکه یک سلاح مدرن و موثر با دقت بالا است. ما در مقطعی برای آنکه همه بفهمند که شبه جزیره کریمه به خوبی تحت حفاظت قرار دارد، این سیستم‌های دفاع ساحلی را در آنجا مستقر کردیم.

پوتین افزود:‌ ما عمداً این سیستم‌های دفاعی را به نحوی استقرار دادیم که بتوان از فضا آن‌ها را مشاهده کرد.

ولادیمیر پوتین در ادامه این مستند همچنین تاکید کرد: کرملین آماده بود در صورت بروز یک سناریوی نامطلوب در شبه‌جزیره کریمه سلاح‌های هسته‌ای خود را در حالت آماده‌باش قرار دهد.

رئیس جمهور روسیه گفت : این به هیچ وجه قابل قبول نبود که اجازه دهیم در کریمه خونریزی رخ دهد در حالی که در 16 مارس 2014 این فرصت را به مردم کریمه دادیم تا رای خود را در خصوص جدا شدن از اوکراین و الحاق شدن به روسیه اعلام کنند.

پ

وتین همچنین گفت: البته شما به منظور مقابله با 20 هزار نفر و و خلع سلاح آنها نیازمند یک مجموعه پرسنل مناسب نه تنها به لحاظ کمیت بلکه به لحاظ کیفیت هستید. بنابراین من به وزارت دفاع روسیه دستور دادم تا نیروهای ویژه اداره اصلی اطلاعات ( GRU) را همراه با تفنگداران دریایی و سربازان شبه‌نظامی تحت پوشش تقویت تاسیسات نظامی خود در شبه جزیره کریمه مستقر کنند.

پوتین گفت: هرگز تا پیش از کودتای فوریه 2014 در کی‌یف، به جدا کردن کریمه از اوکراین فکر نکرده بوم.

پوتین اظهار کرد: ما نمی‌توانیم اجازه دهیم این منطقه و مردمی که در آن زندگی می‌کنند به دست سرنوشت سپرده شده و همین‌طور اجازه دهیم مردم شبه‌جزیره کریمه زیر چرخ‌های بولدوزر ملی‌گرایی در اوکراین له شوند. من برخی وظایفی را تعیین کردم و مشخص کردم که چه کاری باید انجام دهیم وبه چه نحوی باید عمل کنیم. اما سریعا تاکید کردم که تنها در صورتی که اطمینان کامل پیدا کنیم مردم ساکن شبه‌جزیره کریمه موافق باشند، این کار را انجام دهیم.

رهبر روسیه همچنین تصریح کرد: روسیه از همان ابتدای تحولات اوکراین می دانست آمریکا عروسک‌گردان اصلی پشت کودتای فوریه 2014 اوکراین است .

وی افزود: مخالفان یانوکوویچ به طور رسمی مورد حمایت اروپایی‌ها قرار داشتند اما ما به خوبی می دانستیم که عروسک‌گردانان اصلی دوستان و شرکای آمریکایی ما هستند. این آن‌ها بودند که ملی گرایان و سربازان ستیزه جو را کمک و آماده کردند.

رئیس جمهوری روسیه همچنین اظهار کرد که واحدهای رزمی حامی کی‌یف در لهستان و لیتوانی آماده می‌شوند.

پوتین گفت: شرکای ما در اوکراین چه کاری انجام دادند؟ آن‌ها صحنه یک کودتا را آماده کردند . آن‌ها از موضع قدرت شروع به اقدام کردند و من فکر نمی‌کنم این بهترین راه انجام امور باشد.

پوتین در ادامه مستند "کریمه، بازگشت به وطن"‌ گفت، سازمان‌دهندگان کودتای سال گذشته میلادی در اوکراین برنامه ریزی کردند تا قدرت را تصاحب کرده و ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهور سابق اوکراین را حذف فیزیکی کنند.

وی افزود: این مشخص شده است که نه فقط دستگیری یانوکوویچ بلکه حذف فیزیکی او تدارک دیده شده بود و این گزینه‌ای ارجح برای کسانی بود که کودتا را انجام دادند. همانطور که یک چهره تاریخی مشهور گفته است: با حذف دشمن مشکل هم حذف می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: من نمی‌خواهم کارهای ویکتور یانوکوویچ را ارزیابی کنم. او در آن زمان گفت که نمی تواند دستور استفاده از سلاح را امضا کند و نمی تواند خودش را راضی به چنین کاری کند. آیا ما می توانیم یانکوویچ را مقصر بدانیم؟ من نمی‌توانم چنین چیزی بگویم و نمی خواهم که چنین چیزی بگویم. من فکر نمی‌کنم حق قضاوت در این زمینه داشته باشم. اما تبعات انفعال، چه خوب و چه بد ، بسیار وخیم خواهد بود و این آشکار است.

انتهای پیام

کد N769667