افشاگری علیه حزب حاکم سابق پاکستان

یک روزنامه پاکستانی با افشاگری علیه حزب حاکم سابق این کشور گزارش داد، این حزب 125 میلیارد روپیه از بودجه پاکستان را به واسطه قانونگذارانش برای اجرای پروژه‌های توسعه‌ای که اغلب نتیجه‌ای نداشته‌اند، صرف کرده و امیدوار بوده با صرف این پول بتواند آرای بیشتری در انتخابات سال 2013 به دست آورد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری هند، روزنامه اکسپرس تریبون پاکستان گزارش داد، آصف علی زرداری، رئیس جمهور سابق پاکستان و رهبر حزب مردم که از سال 2008 تا 2013 قدرت را در این کشور در دست داشت، این پول هنگفت را از طریق قانونگذاران وابسته به حزبش برای انجام پروژه‌های توسعه در طول این دوران صرف کرده است.

براساس گزارش این روزنامه، مبلغ 125 میلیارد روپیه خرج شده توسط حزب مردم پاکستان در طول این پنج سال تقریبا چهار برابر بیشتر از مبلغ 8 / 33 میلیارد روپیه‌ای است که توسط همه قانونگذاران پاکستانی در 23 سال قبل از آن خرج شده بود.

در این گزارش آمده است که از طریق بررسی اسناد دولتی و برخی مصاحبه‌ها، ابعاد گسترده این تلاش‌های حزب مردم پاکستان برای جذب آرای رای‌دهندگان و بی‌سرانجام بودن این تلاش‌ها فاش شده است.

روزنامه اکسپریس تریبون گزارش داد: در نهایت از میان 10 قانونگذار حزب مردم پاکستان که بیشترین هزینه را از بودجه صرف این پروژه‌ها در حوزه‌های انتخابیه خود کردند، شش نفر نتوانستند دوباره به پارلمان راه پیدا کنند.

این روزنامه همچنین نوشت که در خرج این پول هنگفت سوء مدیریت زیادی رخ داده است و نگاهی به اسناد نشان می‌دهد که سهل‌انگاری و سوء مدیریت زیادی در زمینه حفظ اسناد مربوط به این اعتبارات توسعه صورت پذیرفته است.

براساس این گزارش، مجموعا پنج هزار و 212 پروژه به دستور قانونگذاران حزب مردم پاکستان در حوزه‌های انتخابیه آنها با مجوز یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر سابق پاکستان و همچنین راجه پرویز اشرف، نخست وزیر بعد از وی از سال 2008 تا 2013 آغاز شدند که ارزش آنها مجموعا 125 میلیارد روپیه بوده است.

این گزارش نشان داد که 1930 پروژه به ارزش 20 میلیارد روپیه از سند مالی و یا از دیگر اسناد برخوردار نبودند و همچنین در اکثر موارد قوانین دولت در زمینه واگذاری قراردادها رعایت نشده است و این نشان‌دهنده فساد است.

از میان این پروژه‌ها همچنین 1823 پروژه معادل 35 درصد هرگز تکمیل نشدند و برخی از آنها نرخ پیشرفت کمتر از 9 درصد دارند.

انتهای پیام

کد N769642