در پی اعتراضات به حکم رئیس‌جمهور سابق؛

رئیس جمهور مالدیو جامعه بین‌الملل را به روابط براساس احترام مشترک فراخواند

سیاسی

رئیس جمهوری مالدیو به جامعه جهانی تاکید کرد تا به رای دادگاه برای محکوم کردن مخالف سیاسی‌اش به 13 سال حبس احترام بگذارد؛ حکمی که انتقادهای گسترده را در پی داشت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، یمین عبدالقیوم، رئیس جمهوری مالدیو در بیانیه‌ای از شرکای بین‌المللی خواست تا به صورت فعالانه، سازنده و بر مبنای احترام مشترک و گفت‌وگو با مالدیو همکاری داشته باشند.

روز جمعه دادگاهی در مالدیو محمد نشید، رئیس جمهوری سابق این کشور را به دستگیری غیرقانونی یک قاضی در دوران سه ساله ریاست جمهوری‌اش متهم و اعلام کرد، این دستگیری در اصل آدم ربایی بوده است.

نشید این اتهام را رد کرده و گفت، صدور حکم 13 سال حبس با انگیزه سیاسی است و روند دادگاه به صورتی بود که وکلایش زمان کافی برای دفاع از وی را نداشتند.

آمریکا نیز گفت که صدور حکم علیه نشید خلاف قانون است و جنیفر ساکی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا از دولت مالدیو خواست تا از امنیت و سلامت رئیس جمهوری سابق این کشور اطمینان حاصل پیدا کند.

گروه حقوق بشری عفو بین‌الملل نیز دادگاهی محمد نشید را کاملا ساختگی و غیرعادلانه خواند.

کمی پس از اعلام حکم، نشید از حامیانش خواست تا در خیابان‌های مالدیو به تظاهرات بپردازند. اما تنها تعداد کمی از فعالان در میان حضور گسترده پلیس در پایتخت به خیابان‌ها آمدند.

محمد نشید پیشتر به سوء استفاده از قدرت متهم شده بود اما این بار دادستان‌های مالدیو جرایم و اتهامات بیشتری را تحت قانون مقابله با تروریسم کشور علیه وی وارد کرده‌اند و همین امر باعث شد تا وی در فوریه 2012 مجبور به استعفا شود.

انتهای پیام

کد N769138