هشدار جدایی‌طلبان فیلیپین درباره تنش در روابط با دولت

یکی از رهبران جدایی‌طلب فیلیپین گفت اعتمادی که شبه‌نظامیان مورو به دولت داشتند به دلیل درگیری ژانویه که جان 44 پلیس و 18 شبه‌نظامی را گرفت، از بین رفته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری رویترز، خشونت‌های اخیر روند صلحی را که برای خاتمه 45 سال درگیری تلاش می‌کند، به خطر انداخته است؛ خشونت‌هایی که جان 120 هزار تن را گرفته، دو میلیون تن را آواره کرده و رشد این کشور مملو از ذخایر را با توقف روبه‌رو کرده است.

خشم عمومی از کشتار افسران پلیس و پرسش‌ها درباره نحوه عملکرد بنیگنو آکوینو، رئیس‌جمهوری فیلیپین برای حل بزرگترین بحران سیاسی کشور بالا گرفته است.

الحاجی ابراهیم مراد، رئیس گروه شبه‌نظامی جبهه آزادی‌بخش اسلامی مورو (MILF) در مصاحبه با رویترز گفت: اعتماد دو جانبه لطمه دیده است. ما می‌خواهیم این مساله روشن شود که آیا مقام‌های ارشد دولتی عملیات پلیس را تایید کرده بودند یا خیر.

درگیری 25 ژانویه زمانی رخ داد که پلیس برای ورود به منطقه جدایی‌طلبان فیلیپین تلاش می‌کرد. آنها می‌خواستند ذوالفقار بن هیر، یکی از بمب‌سازان مالزیایی وابسته به القاعده را بازداشت کنند که آمریکا برای وی جایزه پنج میلیون دلاری تعیین کرده بود.

دولت در آن زمان گفته بود که این حادثه یک اشتباه بود و رئیس‌جمهوری فیلیپین خواست که روند صلح همچنان در مسیر صحیح خود باقی بماند.

انتهای پیام

کد N769136