تظاهرات هزاران نفری کانادایی‌ها در اعتراض به لایحه جدید ضد تروریستی دولت

هزاران تن از مردم کانادا با برگزاری اعتراضات سراسری در بسیاری از شهرها از جمله تورنتو، مونترال، ونکوور و اوتاوا به لایحه جدید ضدتروریستی دولت این کشور اعتراض کردند و اقدامات وی را زیرسوال بردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از پایگاه خبری راشاتودی، هزاران تن از معترضان به صورت متحد در سراسر کانادا علیه لایحه ضدتروریستی جدید موسوم به «لایحه سی 51» اعتراض کردند. براساس این لایحه اختیارات پلیس و آژانس جاسوسی ملی خصوصا زمانی که بحث بازداشت مظنونان تروریستی مطرح شود، افزایش می‌یابد. برگزارکنندگان این تظاهرات اعلام کردند، بیش از 70 گروه در سراسر کانادا در تظاهرات روز شنبه شرکت کردند. بیشترین تجمعات در مونترال، تورنتو، ونکوور، اوتاوا و هالیفاگس برگزار شد.

یکی از معترضان در تورنتو گفت: من واقعا نگران دموکراسی هستم چراکه این کشور در مسیر بدی حرکت می‌کند. نخست‌وزیر کانادا واقعا کشور را در مسیر بسیار بدی هدایت می‌کند. قطعا آزادی نیز برای اعتراض علیه اقدامات دولت به خطر می‌افتد. حتی اگر شما مطالبی را به صورت آنلاین در شبکه‌های اجتماعی قرار دهید، هدف قرار می‌گیرید. بنابراین لایحه مذکور بسیار وحشتناک است.

دولت محافظه‌کار حاکم کانادا ماه ژانویه لایحه مذکور را دوباره به جریان انداخت و مدعی شد که لایحه جدید امنیت کانادا را افزایش می‌دهد. تظاهرکنندگان در سراسر کانادا در اعتراض به این لایحه شعار سر دادند و بنرهایی به دست داشتند و معتقدند که لایحه دولت هارپر آزادی‌های مدنی و حریم خصوصی فضای سایبری کانادا را نقض می‌کردند.

تظاهرات "روز عمل" از سوی بیش از 30 گروه آزادی مدنی از جمله عفو بین‌الملل کانادا و روزنامه‌نگاران کانادایی برای حمایت از آزادی بیان مورد حمایت قرار گرفت. یکی از بزرگترین نگرانی‌هایی که لایحه دولت کانادا ایجاد کرده، حجم گسترده اختیاراتی است که در اختیار پلیس و آژانس جاسوسی کانادا موسوم به سرویس اطلاعات امنیت کانادا (CSIS) قرار می‌دهد. طبق اختیارات جدید، تبادل اطلاعاتی افزایش می‌یابد و نیروهای امنیتی می‌توانند مظنونان بیشتری را بازداشت کنند.

انتهای پیام

کد N769082