نخست‌وزیر چین: به تمامیت ارضی اوکراین احترام می‌گذاریم

نخست‌وزیر چین امروز (یکشنبه) با اعلام اینکه دولتش به تمامیت ارضی و استقلال اوکراین احترام می‌گذارد گفت، اهمیتی نمی‌دهیم که کریمه می‌خواهد به روسیه یا اوکراین تعلق داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، "لی کچیانگ"، نخست‌وزیر چین در یک کنفرانس خبری در اختتامیه نشست سالانه پارلمانی گفت: درباره مساله اوکراین، موضع چین شفاف است. ما به استقلال اوکراین و تمامیت ارضی این کشور احترام می‌گذاریم.

وی افزود: مساله اوکراین به پیچیدگی ژئوپلیتیکی افزوده و بر روند احیای اقتصادی جهان اثر گذاشته است. ما همچنان امیدواریم که این مساله از طریق مذاکره، رایزنی و گفت‌وگو حل و فصل شود. همچنین درباره کریمه، فاکتورهای پیچیده‌ای مطرح است و ما امیدواریم که این مساله نیز به صورت سیاسی و از طریق مذاکره حل و فصل شود و همسایگان بتوانند با یکدیگر همزیستی داشته باشند.

چین و روسیه در بسیاری از مسائل دیپلماتیک بین‌المللی در کنار فعالیت می‌کنند اما پکن سعی کرده تاکنون درباره تنش‌ میان روسیه و غرب با دقت رفتار کند. همچنین چین تمایل کمی برای دخالت در اقدامات دیپلماتیک برای پایان دادن به بحران اوکراین از خود نشان داده است.

مقام‌های پکن اعلام کرده‌اند که قدرت‌های غربی باید به نگرانی‌های امنیتی مشروع روسیه در قبال اوکراین توجه نشان دهند. کریمه سال گذشته میلادی به روسیه الحاق شد.

انتهای پیام

کد N768921