مناظره حق‌شناس و انبارلویی بر سر «رسانه انقلابی»

سیاسی

محمدجواد حق شناس فعال مطبوعاتی، محمدکاظم انبارلوئی سردبیر روزنامه رسالت و مسعود بصیری فعال مطبوعاتی در نشستی با موضوع «ویژگی‌های یک رسانه انقلابی» به مناظره پرداختند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) در این نشست که در رادیو گفت‌وگو برگزار شد، مسعود بصیری با بیان این‌که «در رسانه‌های کشور مسائل حاشیه‌ای پررنگ‌تر از مسائل اصلی ازجمله مسائل اقتصادی است»، ابراز عقیده کرد: رسانه‌ها در کشور چندان دارای چارچوب نیستند و افراد بدون آن‌که توانمندی خود را در حوزه شناخت منافع و امنیت ملی نشان دهند در این عرصه مشغول به کارمی‌شوند.

وی با تاکید بر این‌که «باید یکی از پیش‌شرط‌های به کارگیری افراد در عرصه خبر توانایی آن‌ها در تشخیص منافع ملی باشد» به موضوع ارزش‌های خبری اشاره کرد و گفت:‌ متاسفانه در کشور تعریف درستی از ارزش‌های خبری وجود ندارد.

وی رسانه را موجودی زنده و در حال حرکت توصیف و اظهار کرد: متاسفانه برخی از مسئولان رسانه‌ای در کشور دارای گرایش‌های جناحی، حزبی و خطی هستند و وقتی مطلبی را می‌نویسند بر اساس قبیله‌گرایی به آن موضوع می‌پردازند.

این فعال مطبوعاتی در ادامه با بیان این‌ اعتقاد که «عدم نگاه بلند مدت مسئولان رسانه‌ها و نگرش حزبی آن‌ها بعضا به منافع ملی ضربه زده است» ،افزود: در همه دنیا یک امحاتی وجود دارد که از سوی رسانه‌ها پذیرفته می‌شود . مثلا در هیچ کشوری به فردی که به استقلال آن کشور اعتقاد نداشته باشد اجازه فعالیت رسانه‌ای و داشتن رسانه نمی‌دهد.

وی با بیان این‌که «در کلام رسانه‌ها باید نماینده افکار عمومی باشند» اظهار کرد: ولی در کشور ما رسانه‌ها به خاطر گرایش‌های سیاسی و جناحی به طور کامل نماینده افکار عمومی نیستند.

وی با بیان این‌که «رسانه آزاد، رسانه‌ای است که منافع کشور را بر منافع اقلیت‌ها و دسته‌ها ترجیح دهد و در راستای منافع انقلاب حرکت کند» ابراز عقیده کرد: در کشور ما بعضا بلبشوی رسانه‌ای وجود دارد.

محمدجواد حق شناس نیز با بیان این‌که «مدیر مسئولانی که امروز در عرصه مطبوعات حضور دارند و به کار رسانه‌ای مشغول هستند از صلاحیت لازم برای این موضوع برخوردار هستند» ادامه داد: همه آن‌ها به منافع ملی اعتقاد دارند.

حق شناس با اشاره به نگاه‌هایی که در کشور در ارتباط با رسانه وجود دارد ، تصریح کرد: عده‌ای به رسانه به عنوان بولتن نگاه می‌کنند و بر اثر تمامیت‌خواهی معتقدند که در رسانه فقط آن‌چه که آن‌ها می گویند و به آن معتقدند منتشر شود. در مقابل نگاهی دیگری نیز وجود دارد که در یک جامعه سالم باید رسانه فعالیت آزادانه ای داشته باشد و بتواند دربرابر حوادث ، بحران ها و مسائل واکنش نشان دهد و در واقع به نوعی نقش مراقبتی از جامعه را ایفا کند.

این فعال مطبوعاتی با اعتقاد بر اینکه در طول 8 سال دولت نهم و دهم رسانه ها با مشکلاتی روبرو شدند ادامه داد:اگر رسانه ها می توانستند کارکرد واقعی خود را ایفا کنند کشور با اختلاس سه هزار میلیارد تومان روبرو نمی شد.

حق شناس رسانه ها را وجدان بیدار جامعه نامید و ادامه داد: رسانه ها باید این آزادی را داشته باشند که حوزه های تاریک را بگیرند و با اطلاع رسانی شفاف در نطفه خفه کنند.

این فعال مطبوعاتی با رد سخنان انبارلویی مبنی بر اینکه برخی از رسانه های اصلاح طلب در برخی از مقاطع با غرب همراهی داشته اند و با تاکید بر اینکه باید ازبرچسب زدن به یکدیگر پرهیز کرد گفت: اینکه عده ای می گویند رسانه های اصلاح طلب به دنبال غرب هستند حرف غلطی است و نباید برچسب زنی کرد.

وی گفت: باید اجازه داد تا افراد دیدگاه های مختلف خود را در قالب نقد دلسوزانه در ارتباط با موضوعات مطرح در کشور بیان کنند.

حق شناس خطاب به انبارلویی ادامه داد: ما و شما در یک جبهه هستیم و باید بدون برچسب زدن یکدیگر را تحمل کنیم .

این فعال مطبوعاتی اصلاح طلب تاکید کرد: هر کسی باید نظر خود را در چارچوب منافع ملی در ارتباط با مسائل هسته ای بیان کند چرا که بیان دیدگاه های مختلف باعث تقویت تیم مذاکره کننده هسته ای نیز می شود.

تاکید امام(ره) بر توجه رسانه ها به مردم و نظام بود

در این برنامه کاظم انبار لویی فعال مطبوعاتی اصولگرا نیز با بیان اینکه غالب رسانه ها به انقلاب ، نظام و مردم وفادار هستند ودر این جهت گام بر می دارند، اظهار کرد: البته در مقابل تعدادی از مطبوعات نیز هستند که در برخی از برهه ها منافع ملی را نمایندگی نکردند و در واقع منافع غرب را تحت عنوان آزادی بیان دنبال کردند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: دفتر تبلیغات حوزه علمیه قم کارنامه مطبوعات از سال 77 تا 84 را مورد بررسی قرار داده است و در این دوره هشت ساله مجموعه شبهاتی که علیه نظام ، انقلاب و مبانی فکری نظام توسط برخی از رسانه های مدعی اصلاحات مطرح شده است بیش از دو هزار و 350 مورد است .

وی خطاب به حق شناس ادامه داد:مثلا روزنامه اعتماد ملی که در راس آن یک روحانی بود 35 شبهه را درزمان انتشارش مطرح کرد در حالیکه این رسانه باید در مقام پاسخگویی به شبهات باشد نه شبهه افکنی.

سردبیر روزنامه رسالت افزود: در پس از انقلاب ما همواره با این دسته از مطبوعات روبرو بودیم و امام(ره) نیز در آن زمان به این رسانه ها تاکید می کردند که به اسلام ، انقلاب و مردم توجه کنند.

وی همچنین در واکنش به صحبت های بصیری یکی دیگر از مهمانان این برنامه که معتقد بود رسانه ها به مسائل از جمله مسائل اقتصادی به صورت عمقی ورود پیدا نمی کنند ،اظهار کرد: روزنامه رسالت همواره به مسائل سیاسی ،اقتصادی و اجتماعی به صورت عمیق ورود پیدا کرده و و سیاست ها را مورد نقد مشوقانه قرار داده است.

انبارلویی همچنین در واکنش به صحبت های حق شناس مبنی بر اینکه روزنامه هایی مانند رسالت در نقد مذاکرات کنونی هسته ای مقاله و یاددتشت منتشر و تیتر می زنند گفت: ما اگر نقدی نیز انجام می دهیم همه در چارچوب منافع ملی است.

انتهای پیام

کد N768884