تشکیل "بزرگترین ائتلاف سیاسی" علیه حوثی‎ها/ منصور هادی معاون نمی‌خواهد!

انصارالله یمن,یمن,شیعیان حوثی

شبکه تلویزیونی العربیه بامداد امروز خبر از ائتلاف بزرگ سیاسی علیه حوثی ها داد، در همین حال منابع آگاه یمنی فاش کردند که منصور هادی با پیشنهاد کشورهای حوزه خلیج فارس برای تعیین معاونی برای خود مخالفت کرده است.

به گزارش خبرآنلاین وب سایت شبکه خبری العربیه مدعی شده است که در صنعاء پایتخت یمن تشکل سیاسی بسیار بزرگی به نام "ائتلاف ملی برای نجات" به منظور جلوگیری از فعالیت حوثی در پایتخت یمن شکل گرفته است.
العربیه در ادامه گفت:  ۷ حزب بزرگ سیاسی، ۱۲ ائتلاف قبایلی، ۱۱ جنبش انقلابی، ۱۶ سازمان و سندیکا، و ۵ حزب از نیروهای جنبش مسالمت آمیز جنوب، «ائتلاف ملی برای نجات» را تشکیل می دهند.

بر اساس بیانیه ای منتشر شده، تاسیس این ائتلاف جهت بازگرداندن دولت و حفظ شان و منزلت یمنی ها و ایجاد طرح متمدن و انسانی در یمن اعلام شده است.

این ائتلاف جدید، طرح شورای همکاری خلیج، مکانیسم های اجرایی آن و نتایج گفت و گو های ملی را مرجع همه یمنی ها برای برون رفت از بحران کنونی این کشور اعلام کرد.
همچنین احزاب و تشکل های این ائتلاف تصمیم گرفتند شورای عمومی تشکیل دهند. از درون این شورای عمومی، هیئت اجرایی انتخاب شود. این هیئت از ۵۸ نفر از شخصیت های سیاسی و رهبران احزاب تشکیل شود.


منصور هادی معاون نمی‌خواهد

در همین حال خبرگزاری ایسنا به نقل از پایگاه خبری ایمن الان نوشت: منابع آگاه در یمن اعلام کردند که عبدربه منصور هادی، رئیس جمهوری این کشور با پیشنهاد کشورهای حوزه خلیج فارس و برخی طرف‌های سیاسی برای تعیین سرلشکر محمود الصبیحی به عنوان معاون رئیس جمهور مخالفت کرده است.

به گفته این منابع فشارها بر منصور هادی برای تعیین معاونی برای خود از مدت‌ها قبل ادامه داشته اما وی همواره با این پیشنهاد مخالفت کرده است.

این منابع همچنین تاکید کردند که هادی قادر نیست در شرایط کنونی به صورت خوب و کارآمد عمل کند و باید هرچه سریعتر یک معاون برای خود تعیین کند.
 به گفته منابع یمنی سرلشکر الصبیحی از حمایت منطقه‌ای و داخلی گسترده‌ای برخی برعهده گرفتن این سمت برخوردار است و به احتمال زیاد تمامی گروه‌های درگیر یمنی با توجه به اینکه الصبیحی شخصیتی ملی و محبوب است از وی حمایت کند.


از سرگیری مذاکرات سازمان ملل با گروه های یمنی

در ادامه این گزارش آمده است : از سوی دیگر جمال بن عمر فرستاده سازمان ملل به یمن روز شنبه پس از بازگشتش از سفری که برای مقدمه چینی کنفرانس ریاض صورت گرفته بود مذاکراتش را با گروه‌های یمنی از سر گرفت.

در همین حال یک منبع در کشورهای حوزه خلیج فارس اعلام کرد 200 شخصیت یمنی از تمامی احزاب و اقلیم‌ها در نشست ریاض شرکت خواهند کرد. این منبع مسوول در مصاحبه با روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط عنوان داشت که کنفرانس ریاض که ظرف روزهای آتی با نظارت شورای همکاری خلیج فارس در خصوص اوضاع یمن برگزار می‌شود.

در همین حال، روزنامه الشرق الاوسط به نقل از منابع آگاه در خارج از یمن گزارش داد که یکی از کشورهای عرب حوزه خلیج فارس دست به تلاش‌هایی برای نزدیک کردن دیدگاه‌های رهبران و گروه‌های جدایی طلب جنوب یمن در خارج از کشور می‌زند تا جبهه‌های آنها را متحد سازد.

منابع عنوان داشتند که پایتخت یکی از کشورهای عربی حوزه خلیج فارس ظرف دو هفته گذشته میزبان نشست‌های جدایی‌طلبان جنوب یمن با حضور رهبران و سرمایه داران و افسران و نمایندگان پارلمان جنوب یمن بود.

از سوی دیگر، علی المقدسی از رهبران حزب کنگره مردمی سراسری که علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهوری پیشین یمن ریاست آن را برعهده دارد، اعلام کرد خبر توافق سیاسی برای تضمین اعطای مجوز به احمد علی صالح، پسر علی عبدالله صالح جهت نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری آتی به شرط حضور در کنفرانس ریاض صحت ندارد.

52261

کد N768826