ادامه اظهار پشیمانی سناتورهای امضاکننده نامه به ایران

ايران,آمريكا

برخی از سناتورهای جمهوری‌خواه آمریکا پس از گسترش انتقادها به نامه سرگشاده آن‌ها به مقامات ایرانی از سوی دولت آمریکا و حتی کشورهای عضو 1+5، دیدگاه‌های متفاوتی را اعلام کرده و به نوعی از امضای این نامه اظهار پشیمانی می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی هیل، ران جانسون اولین سناتور امضا کننده نامه مشهور است که پس از گسترش و بالا گرفتن انتقادها از امضای این نامه سرگشاده به مقامات ایرانی اظهار پشیمانی کرد و گفت: اگر فرصت دیگری می‌داشت اقدام دیگری انجام می‌داد.

همچنین جان مک‌کین، سناتور جمهوری‌خواه که یکی از امضاکنندگان این نامه است، اعلام کرد: به نظر می‌رسد فرآیند نامه بسیار سریع بوده است. من فکر می‌کنم ما می‌بایست گفت‌وگوهای بیشتری درباره این نامه انجام می‌دادیم. شاید پیام این نامه باید به شکل دیگری به ایران ارائه می‌شد که در آن این تلقی ایجاد نمی شد که کاخ سفید زیر سوال رفته است و ممکن است ما بهترین راه را انتخاب نکرده باشیم اما من فکر می‌کنم ایرانی‌ها باید بدانند که کنگره آمریکا نقشی برای بازی در مذاکرات هسته‌ای دارد.

این نامه علاوه بر واکنش‌های داخلی در آمریکا مانند کاخ سفید و وزارت خارجه آمریکا از سوی شرکای 1+5 نیز مورد انتقاد قرار گرفت و روز پنجشنبه اشتاین‌مایر، وزیر خارجه آلمان با انتقاد از این نامه، گفت: مذاکرات هسته‌ای فقط یک مساله مربوط به سیاست داخلی آمریکا نیست.

اما باز هم برخی از سناتورهای آمریکایی از امضای نامه دفاع می‌کنند، در همین راستا جان بوزمن از سناتورهای امضاکننده نامه سرگشاده به مقامات ایرانی اعلام کرد که این نامه را به این دلیل امضا کرده است که رییس‌جمهور به نگرانی‌های کنگره درباره توافق احتمالی پاسخی نمی‌دهد.

انتهای پیام

کد N768762