سیا: عراق، سوریه، کره شمالی و پاکستان کانون‌های بحران جهان هستند

سیاسی

سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) اعلام کرد، پاکستان در کنار عراق، سوریه وکره شمالی به عنوان کانون‌های بحران جهان شناخته می‌شوند واین کشورها چالش‌های استراتژیک و فنی برای تصمیم گیران سیاسی هستند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، جان برنان، رئیس سیا با اشاره به کشورهای عراق، سوریه، لیبی، یمن، افغانستان، کره شمالی و پاکستان گفت: تحولات اخیر در برخی کشورها در سراسر جهان به چالش‌های استراتژیک و تاکتیکی برای سیاستگذاران و آژانس ما تبدیل شده‌اند.

وی در سخنانی با اشاره به حمله تروریستی سال گذشته میلادی به مدرسه‌ای در پیشاور پاکستان گفت: علاوه بر نظارت تحولات در این مناطق بحرانی، تحلیل‌گران ما تمام نقاط بی‌ثبات جهانی را شناسایی و دنبال می‌کنند. در ماه دسامبر افراد مسلح به دبستانی در پاکستان حمله کردند که حتی با استانداردهای دهشتناک طالبان پاکستان نیز به لحاظ اخلاقی شوکه کننده بود. در قتل عام پیشاور پاکستان 153 تن که عمدتا دانش آموز بودند، کشته شدند.

این حملات نشان دهنده روند خطرناک تحولات در مناطق حساس و درگیر جهان است و تهدید تروریست‌ها هر روز در حال گسترده شدن است و ردگیری و خنثی سازی آن به مراتب دشوارتر می‌شود. به گفته جان برنان، تحولات سال گذشته به دنبال سه سال ناآرامی و تنش و درگیری رخ داد.

وی تاکید کرد: در سال‌های گذشته ما شاهد بیشترین ناآرامی‌ها پس از فروپاشی شوروی بودیم و می‌توان این تنش‌ها را با دوران استعمارستیزی دهه 1960 مقایسه کرد.

افزایش ناآرامی‌ها به رشد فضاهای عاری از دولت، بحران انسانی، افزایش پناهندگان و افزایش قاچاق سلاح و انسان در دو سوی مرزها انجامید. برای مقابله با این چالش‌ها افزایش همکاری آژانس‌های اطلاعاتی در میان کشورها حائز اهمیت است.

انتهای پیام

کد N768742