هاآرتص: ادامه جنگ در سوریه به نفع اسرائیل است

اسراييل

روزنامه عبری زبان هاآرتص به شکست طرح سرنگونی نظام سوریه اعتراف و اعلام کرد که ادامه جنگ در سوریه به نفع اسرائیل است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روزنامه عبری زبان هاآرتص در گزارشی اعلام کرد: با پایان سال چهارم جنگ سوریه هیچ‌ گونه تحولاتی برای تغییر درگیری در این کشور رخ نداده است. حتی ظهور پدیده کشنده داعش و تبدیل شدن آن از یک تشکیلات ناشناخته به اصطلاحی که در حال حاضر بر روی زبان‌ها افتاده است موجب پایان درگیری خشونت‌بار در این کشور نشد.

هاآرتص نوشت: کنترل سریع داعش بر مناطق شرق سوریه و تحولات آنجا برای اولین بار منجر به مداخله مهم غرب در سوریه شد. حمله‌ای که به رهبری آمریکا از تابستان گذشته در سوریه و عراق آغاز شد تنها فضا را بر داعش تنگ نکرده بلکه موجب کنترل بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه بر این مناطق شده است. خطر مستقیم برای سقوط نظام سوریه به پایان رسیده است (مگر اینکه بشار اسد خودکشی کند) و تغییر این «آدم سرکش و مستبد» دیگر نیاز اساسی غرب به حساب نمی‌آید و این نگرش آنها پس از این صورت گرفته است که فاش شده دشمنان اسد چندان به نفع غرب عمل نخواهند کرد.

در این گزارش آمده است: از نظر اسرائیل به نظر می‌رسد تحولات چند ماه اخیر بدتر از آن احتمال‌های بدی نیست که رخ داده است هر چند که اسرائیل هیچ‌گاه به این مساله اعتراف نخواهد کرد اما ادامه جنگ میان تندروها در سوریه به نفع اسرائیل است. ارتش سوریه که چند سال پیش دشمن خونی ارتش اسرائیل بود در حال حاضر در این جنگ به شدت ضعیف شده است. در مقابل کنترل کامل تندروها بر تمامی سوریه مساله‌ای نیست که اسرائیل آرزوی آن را داشته باشد چراکه توجه به اقدامات این دشمنان و حتی از بین بردن آنها سخت است. ادامه جنگی که دو گروه متخاصم و دشمن اسرائیل در آن با هم درگیرند بهترین گزینه برای اسرائیل است. بدون انتقاد نمی‌توان چنین اظهاراتی گفت. برای همین است که رهبران اسرائیلی از رخدادهای سوریه چیزی نمی‌گویند و تنها اظهاراتی نامرتبط مثلاً اقرار به رنج غیرنظامیان سوری را ایراد می‌کنند.

هاآرتص نوشت: کاملاً واضح است که حزب‌الله برای حفظ اوضاع کنونی در طول مرزهای سوریه و لبنان که در آن جبهه‌ای را با اسرائیل در مقابل خود می‌بیند، مصمم است. این مساله به نفع ایرانی‌ها نیز هست. در چند ماه اخیر ایران برای خود مرزهای مشترکی را با اسرائیل در نظر گرفته است. حضور نیروهای سپاه پاسداران ایران در جولان سوریه و مرزهای لبنان حقیقتی است که نمی‌توان آن را انکار کرد. اگر ایران حق داشت توافقنامه طولانی‌مدتی را با کشورهای ابرقدرت درخصوص برنامه هسته‌ایش امضا کند در مقابل تهران راهی را برای ایجاد قدرت بازدارندگی برای مقابله با اسرائیل از نزدیک پیدا کرده است. این میدان بازی خوبی برای تهران است که در آن برای پرداخت بهای مستقیم ریسک نمی‌کند.

الون بن داوید، تحلیلگر امور نظامی در شبکه دهم رژیم صهیونیستی نیز در روزنامه معاریو نوشت: ایران آماده است تا با همکاری حزب‌الله بر مرزها با جولان سوریه سیطره یابد این راه را در مقابل اسرائیل برای ایجاد جبهه جدید و مستقیمی با ایران باز می‌کند.

بن داوید گفت: حمله ایران، حزب‌الله و نیروهای سوریه علیه مخالفان مسلح در جولان کند پیش می‌رود اما سوالاتی در خصوص جریان سیاست‌های اسرائیل در اینجا مطرح می‌شود. تل‌آویو تاکنون بر عدم مداخله در جنگ سوریه تمایل داشته است هرچند به بخشی از مخالفان مسلح و برخی طرف‌های درگیر کمک مالی می‌کند و برای دو طرف آرزوی موفقیت کرده است. اما نمی‌توان به صورت قاطع گفت که اسرائیل قادر است در مقابله رخدادهای جولان بی‌اهمیت باقی بماند. اگر حزب‌الله و ایران بر این مرزها مستقر شوند فرماندهی ارتش اسرائیل یا باید در سیاست‌های خود بازنگری کند یا اینکه به عنوان تماشاگر بی‌طرف باقی بماند یا در جنگ آنجا مداخله کند.

انتهای پیام

کد N768715